«Έλιωσε» τη Φενέρ στο… καμίνι του ΣΕΦ και πήγε στο Κάουνας!

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός από την αρχή μέχρι το τέλος νίκησε 84-72 τη Φενέρ στο 5ο ματς

Κάουνας… έρχεται ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και με το ΣΕΦ να θυμίζει «καμίνι», νίκησε 84-72 τη Φενέρμπαχτσε, στο πέμπτο ματς των playoffs, για τη δεύτερη σερί πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας και 12η της ιστορίας του!

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», πηγαίνοντας στο +5 (9-4), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έγιναν πολύ επιπόλαιοι επιθετικά, κάνοντας και κάποια λάθη, με τη Φενέρ να το εκμεταλλεύεται αυτό με Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς και να ισοφαρίζει (13-13), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μπαρτζώκα απέκτησε τον έλεγχο του ματς. Αφενός γιατί εξασφάλισε τα αμυντικά ριμπάουντ και αφετέρου γιατί οι Παπανικολάου και Γουόκαπ ένιωθαν καλά και επιθετικά. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 7-2, κλείνοντας στο +5 (20-15) την πρώτη περίοδο.

Με την είσοδο των Γκούντουριτς και Έντουαρντς, η Φενέρ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο καλάθι (22-20). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από ΜακΚίσικ και Φαλ, για το +6 (29-23), στο 13’. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς φθηνά λάθη, αλλά και ο Γκούντουριτς, ο οποίος εξακολουθούσε να ήταν «ζεστός», έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά (29-31), στο 15’. Ωστόσο, οι Πειραιώτες αντέδρασαν εκ νέου. Με τις τρομερές άμυνες από Παπανικολάου-ΜακΚίσικ, τον Αμερικανό να δίνει λύσεις και στην επίθεση, αλλά και με τους Σλούκα και Μπλακ να βρίσκουν και εκείνοι ρυθμό, η ομάδα του Μπαρτζώκα έτρεξε σερί 15-0, για το +13 (44-31), στα 29,7’’ πριν το τέλος. Στον εναπομείναντα χρόνο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά εκτός από δύο βολές του Ντόρσεϊ, που διαμόρφωσαν στο 44-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός είχε επιλογές στην επίθεση, με τη Φενέρ να συντηρεί τη διαφορά στα ίδια επίπεδα χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ του Μότλεϊ (48-39). Ο Βεζένκοφ αντέδρασε για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν ξανά στο +13 (52-39), στο 23’. Ακολούθησε ένα δίλεπτο με το ματς να γίνεται σκληρό με πολλά φάουλ και διακοπές, με τους Πειραιώτες να διατηρούν, όμως, τη διαφορά τους στα ίδια (57-45), μέχρι το 26’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα «κόλλησαν» και ο Μότλεϊ με ένα 4-0 μείωσε (57-49), μέχρι το 28’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε από τον Σλούκα, ο οποίος με ένα δικό 5-0 έστειλε τη διαφορά πάλι στο +13 (62-49) και με ένα προσωπικό του καλάθι και φάουλ οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν με αυτή τη διαφορά (65-52) την τρίτη περίοδο.

Σε αργό τέμπο κύλησαν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να βρίσκουν καλάθια σε καίρια σημεία και έτσι ο Ολυμπιακός να πηγαίνει στο +15 (71-56), στο 34’. Ο Γκούντουριτς προσπάθησε να κρατήσει σχεδόν… μόνος του τη Φενέρ με τα τρίποντά του, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν ακόμη και στο +17 (78-61), με τον Σέρβο να αντιδρά και τους Τούρκους να μειώνουν (78-66) στο 38’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο και στο τέλος πήραν τη νίκη με το τελικό 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72