Ντεμπούτο-όνειρο για Σπάχια στη Μπασκόνια

Η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 93-74 του Ερυθρού Αστέρα

Ονειρεμένο ντεμπούτο στον πάγκο της Μπασκόνια πραγματοποίησε ο Νέβεν Σπάχια. Πριν καν γνωρίσει καλά-καλά τους νέους παίκτες του, αφού ανέλαβε μόλις χθες (15/11) τα ηνία, ο Κροάτης προπονητής οδήγησε την ομάδα των Βάσκων σε μια εύκολη νίκη επί της Ερυθρού Αστέρα με σκορ 93-74, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Οι Βάσκοι, που έβαλαν τέλος στο σερί τεσσάρων συνεχόμενων ηττών, έχουν πλέον ρεκόρ 4-6, όπως και οι Σέρβοι, που είδαν να μπαίνει τέλος στο μικρό νικηφόρο σερί δύο αγώνων.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ένοχ με 32 πόντους (10/12 δίποντα) και 11 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Γκιεντράιτις με 21, ενώ ο Μπάλντγουιν πρόσθεσε 14. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιβάνοβιτς με 21 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ζίρμπες είχε 12 πόντους.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο πρώτο τετράλεπτο, ωστόσο, η Μπασκόνια με σερί 7-1 μετέτρεψε το 9-8 σε 16-9 στο 6’. Το +7 διατηρήθηκε και δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (21-14), όμως, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε στο φινάλε και μείωσε στους 3 (25-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια άλλη… ιστορία! Οι Βάσκοι μπήκαν φουριόζοι και σερί 8-0, έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (33-22) στο 12’. Οι Σέρβοι έμειναν χωρίς πόντο για τέσσερα ολόκληρα λεπτά, με το σερί να φτάνει στο 12-0 και το σκορ να γίνεται 37-22.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και δεν τους σταματούσε τίποτε. Με καλάθι του Ενόχ, η διαφορά έφτασε στο +20 (46-26) στο 17’, με το ημίχρονο να κλείνει στο +23 (55-32).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Σπάχια έφτασαν τη διαφορά και στο +25 (57-32 και 59-34). Όμως, στη συνέχεια επήλθε χαλάρωση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Έτσι, με επιμέρους σκορ 19-9 στα επόμενα επτά λεπτά, μείωσαν τη διαφορά στους 15 (68-53) στο 30’. Μέχρι εκείνο το σημείο, κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Γκιεντράιτις με 21 πόντους, ενώ για τους Σέρβους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιβάνοβιτς με 19.

Τυπική διαδικασία, όπως αναμενόταν, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ξαναπάτησαν το… γκάζι και με μπροστάρη τον Ενόχ, που πέτυχε τους 8 από τους 25 πόντους της ομάδας του, αύξησαν και πάλι τη διαφορά, μην αφήνοντας καμία υποψία… ανατροπής. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν κι έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τη Μπασκόνια να φτάνει στην άνετη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με τελικό σκορ 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74