Νίκησε την Αρμάνι και χτυπάει την… πόρτα της οκτάδας η Φενέρ!

Μία πειστική Φενέρμπαχτσε είχε τις απαντήσεις στην αντίδραση της Αρμάνι Μιλάνο, την οποία νίκησε 73-64, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 9-12, αλλά να μην καλύπτει το -13 του πρώτου γύρου.

Έξι παίκτες της ομάδας του Ομπράντοβιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντατόμε να ήταν πρώτος σκόρερ με 14π. και τον Ντε Κολό να είχε 12π. Από 10 πόντους ο καθένας είχαν οι Σλούκα, Κάλινιτς, Τόμας και Βέσελι, με τον Έλληνα γκαρντ να είχε και 7 ασίστ.

Από τους Ιταλούς, που έπεσαν στο 10-11, ξεχώρισε ο Ταρζέφσκι με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (12-13), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρ πήρε τα ηνία, όπου αρχικά με τον Ντατόμε πήγε στο +6 (19-13) και με τον Κάλινιτς να παίρνει την… σκυτάλη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (24-15).

Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, ενώ ανεβάζοντας κατακόρυφα τα ποσοστά της στην περιφέρεια, διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά, η οποία έφτασε στο +17 (37-20), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι Σάικς και Ροντρίγκεθ αντέδρασαν για την Αρμάνι, διαμορφώνοντας το 41-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Φενέρ έκανε μεγάλη «ζημιά» στην ιταλική άμυνα με τον Τόμας μέσα από τη ρακέτα, διατηρώντας την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (51-37). Στη συνέχεια, η ομάδα του Μεσίνα αντέδρασε με τους Ροντρίγκεθ και Ταρζέφσκι, μειώνοντας την απόσταση στο -7 (54-47), με τον Βέσελι να κάνει το 56-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Ιταλοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας στο -5 (56-51) στην αρχή. Ο Ντατόμε έδωσε προσωρινή ανάσα στη Φενέρ (60-51), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν γρήγορα, μειώνοντας στο καλάθι (60-58), στο 35’. Εκεί, η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε μεγάλα σουτ από Ντε Κολό και Σλούκα διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας (71-62) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64