Μπλόκαρε την Εφές και επέστρεψε στις νίκες η Μπασκόνια

Τέλος στο αρνητικό σερί οκτώ ηττών στην Ευρωλίγκα

«Φρένο» στην ανοδική πορεία της Εφές για ένα καλό πλασάρισμα στα πλέι οφ έβαλε η Μπασκόνια, δίνοντας παράλληλα τέλος και στο δικό της αρνητικό σερί των οκτώ συνεχόμενων ηττών στην Ευρωλίγκα.

Οι βάσκοι, με κορυφαίο τον Μπόλντγουιν ο οποίος πέτυχε 20 πόντους μαζί με 11 ασίστ, επικράτησαν 87-74 σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 8-15 (σ.σ. με βάση το σύστημα βαθμολόγησης που ψήφισαν οι ομάδες χωρίς τους αγώνες των ρωσικών ομάδων), αφήνοντας την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο 12-9. Πολλοί καλοί για τους νικητές και οι Φοντέκιο (15π.) και Κοστέλο (10π. και 10 ριμπάουντ), πρώτος σκόρερ για την τουρκική ομάδα ο Λάρκιν με 21 πόντους, χωρίς όμως να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με… φόρα από την μεγάλη νίκη τους στην Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ, και προηγήθηκαν 14-6 στο 5’, χάρη σε καλάθια των Φοντέκιο και Κοστέλο. Άμεσα ο Λάρκιν πήρε το… όπλο του και άρχισε να πετυχαίνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο, για να βάλει μπροστά την Εφές με 24-22 στο δεκάλεπτο, έχοντας 5/5 πίσω από τα 6.75μ. Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Μίτσιτς, με σκοράρισμα και δημιουργία για το 29-34 στο 16’, με την Μπασκόνια να μειώνει 36-37 λίγο πριν το ημίχρονο, με τους Ίνοκ και Γκιεντράιτις να σκοράρουν.

Όμως με δύο τρίποντα από Μίτσιτς και… Ντάνστον, που ανέβασαν το ποσοστό στα τρίποντα της τουρκικής ομάδας στο 10/17, στο ημίχρονο, η Πρωταθλήτρια Ευρώπης αύξησε την διαφορά στην μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο τιμή της (43-36). Ο Μίτσιτς συνέχισε ακάθεκτος και με συνεχόμενα επιτυχημένα drive διατήρησε την Εφές μπροστά με 50-42 στο 23’. Η Μπασκόνια απάντησε άμεσα με 11-0 σερί μέσα σε δυόμισι λεπτά και προηγήθηκε 53-50, καθώς ο Μπόλντγουϊν είχε ανεβάσει ρυθμό. Την σκυτάλη από τον Αμερικανό πήρε ο Γκιεντράιτις, ο οποίος μετά από καλές κυκλοφορίες μπάλας στις επιθέσεις των Βάσκων αύξησε, διαμόρφωσε το 58-52, με την Εφές να αστοχεί και να έχει τον Ντάνστον στον πάγκο με 4 φάουλ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 62-58, με την Μπασκόνια να φτάνει στο 71-64 στο 34’, παίρνοντας πολύτιμες λύσεις με μακρινά σουτ των Πίτερς και Ραϊέστε (11 πόντους, όλοι στο 4ο δεκάλεπτο), ενώ Μπόλντογουιν και Ραϊέστε έφεραν την διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (80-68), τρία λεπτά πριν το φινάλε. Όσο και αν προσπαθούσε η Εφές δεν έβρισκε λύσεις για να πλησιάσει να διεκδικήσει την ανατροπή, και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία δίκαιη νίκη, που είχε αμυντική σφραγίδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 36-43, 62-58, 87-74.