Με υπογραφή Τζέιμς πέρασε από το Κάουνας η ΤΣΣΚΑ!

Κέρδισε την Ζάλγκιρις

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ένα θέμα η διαχείριση του Μάικ Τζέιμς μετά τα όσα συνέβησαν την προηγούμενη εβδομάδα και ο Αμερικανός γκαρντ φρόντισε να αποδείξει ότι το μέλλον μπορεί να είναι πολύ καλύτερο.

Με σόου του 30χρονου άσου, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε πολύ δύσκολα από το Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις, επικρατώντας 87-78, με τη διαφορά των 9 πόντων να μην λεει την αλήθεια για τα εμπόδια που ξεπέρασε η ΤΣΣΚΑ.

Ο Τζέιμς είχε 27 πόντους με 5/6 τρίποντα (ένα εκ των οποίων έκρινε ουσιαστικά και το ματς), 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ, δείχνοντας ότι τα χειρότερα είναι πλέον πίσω. Άξιοι συμπαραστάτες για τον Τζέιμς ήταν οι Κλάιμπερν (13π.) και Χίλιαρντ (12π.), ενώ ο Μιλουτίνοφ μπορεί να μην σκόραρε πολύ (8π.), αλλά είχε 7 ριμπάουντ, βοηθώντας πολύ και στην άμυνα.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκριγκόνις (19π.) ενώ 10π. με 7 ασ. είχε ο Γουόκαπ.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα, η ΤΣΣΚΑ πήρε από την αρχή τα ηνία του «χτίζοντας» διαφορές (7-14, 10-16) και με τον Μάικ Τζέιμς σε κέφια όχι μόνο συντηρούσε αυτό το προβάδισμα, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του εκρηκτικού γκαρντ διαμόρφωσε το 17-26.

Με καλάθι του Μπολομπόι για πρώτη φορά καταγράφηκε το +11 (17-28) και λίγα λεπτά αργότερα με καλάθι ο Κλάιμπερν έστειλε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της, στο +15 (22-37). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να σφίγγουν την άμυνά τους και με δύο τρίποντα του Χέις μείωσαν στους 5 πόντους (37-42) και τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 38-45.

Στην τρίτη περίοδο, οι Λιθουανοί κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους 3 πόντους (47-50), αλλά η «έκρηξη» του Τζέιμς επανέφερε τη διαφορά πολύ γρήγορα σε διψήφια τιμή (56-66), δείχνοντας ότι αυτό το βράδυ είναι δικό του. Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει…

Με Λοβέρν και Μιλάκνις, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 66-64, αλλά και πάλι ο Μάικ Τζέιμς επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (64-74), αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε μια τελευταία αντεπίθεση για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα. Γκριγκόνις, Γιακουμπάιτς και Γιανκούνας έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής (78-79), όμως στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Τζέιμς έκανε τα δικά του. Με τρίποντο από τα 9 μέτρα έγραψε το 78-82 στα 40’’ πριν από τη λήξη, βάζοντας ουσιαστικά τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 38-45, 58-66, 78-87