Με on fire Γουίλμπεκιν «έκαψε» τη Μονακό η Μακάμπι

Πάει με φόρα στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό

Η Μακάμπι με έναν τρομερό Σκότι Γουίλμπεκιν επιβλήθηκε πρίν απο λίγο της Μονακό με σκορ 95-84 στο Τελ Αβίβ.

Καθοδηγούμενη από έναν σεληνιασμένο Σκότι Γουίλμπεκιν, η Μακάμπι επικράτησε 95-84 της Μονακό στο Τελ Αβίβ. Έτσι έφτασε τις 7 νίκες σε 10 αγώνες και προσπέρασε τον Ολυμπιακό (6-4), τον οποίο θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 37 πόντους (7/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα) και 8 ασίστ διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα των Μονεγάσκων. Ο Ντόντα Χολ ξεχώρισε με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους ηττημένους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς είχε μεν 14 πόντους με 1/9 τρίποντα.

Ένας «καυτός» Γουίλμπεκιν με 11 πόντους οδήγησε τη Μακάμπι σε διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο (26-16), αλλά η Μονακό αντεπιτέθηκε. Βελτιώνοντας την άμυνά της και με μπροστάρη τον Χολ κατάφερε να περάσει μπροστά, 41-44 στο ημίχρονο. Ο ηγέτης της ομάδας του λαού πήρε και πάλι μπρος στο τρίτο δεκάλεπτο φέρνοντας μπροστά τους γηπεδούχους, 62-61. Στην τελευταία περίοδο βρίσκοντας συμπαραστάτες στα πρόσωπα των Ζίζιτς και Νάναλι το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου αποσπάστηκε με 84-76 τρία λεπτά πριν το τέλος «καθαρίζοντας» το ματς.

Δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84