Με μυθικό Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας γλύτωσε το κάζο από την Μπάγερν Μονάχου!

Αναλυτικά τα όσα έγιναν στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Euroleague

Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε την ΤΣΚΚΑ Μόσχας στα όριά της, όμως ο Κλάιμπερν δήλωσε «παρών» και με κρίσιμους πόντους στα τελευταίο δίλεπτο χάρισε τη νίκη στους Ρώσους με 77-74.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε... δια πυρός και σιδήρου της Μπάγερν Μονάχου (77-74) για την 12η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη... χρωστάει πολλά για το ροζ φύλλο αγώνα στον Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος ενώ ήταν εξαφανισμένος σε όλο το ματς, μίλησε στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και με δέκα πόντους χάρισε τεράστια νίκη στους Ρώσους.

Ο 31χρονος Αμερικανός φόργουορντ των γηπεδούχων ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Σενγκέλια με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, βοηθώντας και εκείνος την ΤΣΣΚΑ να ανέβει στο 7-5.

Για τους Γερμανούς, πήγε στράφι η μαγική εμφάνιση του Χίλιαρντ (28 πόντους, 5 ριμπάουντ), πέφτοντας στο 5-7.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία μετά το εις βάρος της 3-0, έτρεξε ένα γρήγορο σερί 7-0 για το προβάδισμα στο 4'. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχα ήταν αρκετά άστοχη μέσα από το «ζωγραφιστό», σε αντίθεση με τους Βαυαρούς που με αιχμή του δόρατος τον Νταρούν Χίλιαρντ (10 πόντους) έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 και το 24-18.

Ο επιθετικός οίστρος του Χίλιαρντ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον 28χρονο φόργουορντ των Γερμανών να πετυχαίνει οκτώ μαζεμένους πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (27-36 στο 17'). Ο Δημήτρης Ιτούδης έβλεπε την ομάδα του ανήμπορη να αντιδράσει, έχοντας «κολλήσει» στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 41-32, κυρίως λόγω των προσωπικών επιλογών του Σενγκέλια.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή και το +13 για το 45-32. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, και με τους Χάκετ και Κλάιμπερν να πετυχαίνουν μαζί τους 12 τελευταίους πόντους των Ρώσων μείωσαν σε στους τέσσερις (45-49 στο 26'). Λίγο αργότερα μάλιστα, με το τρίποντο του Κουρμπάνοφ πέρασαν μπροστά μετά από σχεδόν 26 αγωνιστικά λεπτά (53-51 στο 28'), με τον Λούτσιτς πάντως να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Μπάγερν με τέσσερις εύστοχες βολές στο τέλος του δεκαλέπτου (56-57).

Με τους Χίλιαρντ και Τόμας να ευστοχούν σε δύο μεγάλα τρίποντα, η Μπάγερν Μονάχου πήρε ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου (58-64 στο 33'). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας όμως έβγαλε αντίδραση για ακόμα μία φορά μέσα στο ματς και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 67-67 στο 37'.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ», με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 70-69 χάρη στο τρίποντο του Κλάιμπερν στο 1:43' πριν το τέλος, με την Μπάγερν να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων και να περνάει μπροστά 70-73 στο 39'. . Ο ποιότητα και το mentality του Κλάιμπερν όμως «έσωσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας από το «καναβάτσο», με τον 31χρονο φόργουορντ να ισοφαρίζει σε 73-73 στα 53'' πριν το τέλος με νέο τρίποντο, ενώ με δύο δίποντα στα τελευταία 28 δευτερόλεπτα χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του με 77-74!

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32-41, 56-57, 77-74