Με ανατροπή στο δεύτερο, πήρε το σκαλπ της Μπασκόνια η Βιλερμπάν

Άμυνα για σεμινάριο

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο μέρος, η Βιλερμπάν πήρε το σκαλπ της Μπασκόνια (66-63) στο «Αστρομπάλ» και πανηγύρισε την 3η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα!

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίτροβιτς ο καταπληκτικός Τζεκίρι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Βάσκους -που υπέστησαν την 3η ήττα τους- πάλεψε ο Σενγκέλια (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-2 (4’) με τον Σενγκέλια να… οργιάζει έχοντας 6 πόντους σε αυτό το διάστημα. Με τους Έρικ και Τζάνινγκ να μπαίνουν στην εξίσωση, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (12-18 στο 8’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (16-23).

Η ομάδα του Περάσοβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου (25-32 στο 15’), ωστόσο κάπου εκεί κόλλησε επιθετικά και έδωσε τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (30-32 στο 17’). Στο τελευταίο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ αστοχίας, με την Μπασκόνια να κλείνει το ημίχρονο στο +5 (30-35).

Εντούτοις, το τρίτο δεκάλεπτο «ανήκε» στους Γάλλους, που έσφιξαν την άμυνά τους και μετέτρεψαν το 32-39 (23’) σε 39-39 (25’) χάρη στην άνοδο της απόδοσης του Τζεκίρι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως οι Βάσκοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +1 (48-49), παρότι οι παίκτες του Μίτροβιτς είχαν βρει ρυθμό.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε ιδανικά την τέταρτη περίοδο και «έπνιξε» τους Βάσκους με την άμυνά της: με επιμέρους σκορ 9-1, πέρασε μπροστά στο σκορ (57-51 στο 34’) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Με Σενγκέλια και Χένρι, η ομάδα του Περάσοβιτς πλησίασε εκ νέου (63-61 στο 37’), ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και χάρη στην καλή άμυνά τους, κλείδωσαν τη σπουδαία νίκη τους (66-63).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 30-36, 48-49, 66-63.