Μαχητικός ΠΑΟΚ έσπασε το… ρόδι στο BCL!

Πρώτη νίκη σε ματς που κρίθηκε στο τέλος

Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ!

Με τους Σμιθ, Μπεστ και Λιούις σε μεγάλη ημέρα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε σημάδια ανάκαμψης μετά την ήττα-σοκ στο Κύπελλο και… γονάτισε την Μπρίντιζι στην Πυλαία, όπου επικρατώντας 95-91, πανηγύρισε το πρώτο του ροζ φύλλο (1-4) στο φετινό Basketball Champions League.

Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 27 πόντους, με τον δεύτερο να είχε 19π. και τον τρίτο 18π.

Από τους Ιταλούς, που έπεσαν στο 2-3, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μάρτιν και Μπράουν με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς από την αρχή του, με τον Σμιθ να ήταν αρκετά ορεξάτος και να κρατά μπροστά (12-10), τον ΠΑΟΚ. Στα μισά, η Μπρίντιζι έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πήγε στο +4 (14-18), με την απάντηση του «Δικεφάλου του Βορρά» να έρχεται από τον Λιούις, ο οποίος «ζεστάθηκε» και τον έστειλε στο +3 (23-20), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το τέμπο έπεσε, με το τρίποντο του Μάρτιν να διαμορφώνει το 23-23 της πρώτης περιόδου.

Με «όπλο» την άμυνα και τον Γουίγκινς, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +6 (29-23) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Ιταλοί άνοιξαν ξανά τον ρυθμό του αγώνα, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (29-29), με τους παίκτες του Χαραλαμπίδη να συνεχίζουν το ίδιο αποτελεσματικοί στην επίθεση (35-35) και με τον Μπεστ να πηγαίνουν στο +3 (41-38), στο 17’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με απανωτούς αιφνιδιασμούς για το νέο τους προβάδισμα (41-45), αλλά χάρη στην άμυνά του, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (45-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος, με την Μπρίντιζι να εκμεταλλεύεται αρχικά τα επιθετικά της ριμπάουντ και να φτάνει στο +5 (50-55), ενώ τα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ της έδωσαν την ευκαιρία να πάει στο +7 (52-59), στο 24’. Εκεί, ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, καθώς έσφιξαν αμυντικά και με τους Μπεστ και Σμιθ έκαναν ένα 12-0 για το προσπέρασμά τους (64-59), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, ήρθε νέα αντίδραση από τους Ιταλούς, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (70-72).

Νωθρά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, με την Μπρίντιζι να πηγαίνει στο +6 (71-77), ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στη συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την απόστασή τους (75-81) και ο Μαργαρίτης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ωστόσο, οι παίκτες του Χαραλαμπίδη δεν τα παράτησαν και με τους Σμιθ και Λιούις κατάφεραν να περάσουν μπροστά (85-83), στο 36’. Στη συνέχεια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έσφιξε κι άλλο αμυντικά, με τον Νόουλς να μπαίνει στην εξίσωση και να τον πηγαίνει στο +5 (91-86), στα 50’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, ο ΠΑΟΚ έκανε καλή διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 19 (2), Νόουλς 11, Λιούις 18 (3), Μαργαρίτης 4, Σμιθ 27 (3), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε, Καρράς, Σαρικόπουλος 3, Σχίζας 2, Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (11ριμπ.).

Μπρίντιζι (Βιτούτσι): Μπράουν 19, Καμπογκράντε 3 (1), Γκασπάρντο 5, Μάρτιν 23 (2), Τόμπσον 10 (1), Μπανκς 15 (2), Ικάνγκι, Ραντοσάβλιεβιτς 2, Στόουν 8, Τζανέλι 3 (1).