«Μάγκικο» διπλό της Μπάγερν στη Μόσχα

Οι Βαυαροί με κορυφαίο τον Γουέιντ Μπόλντγουιν, επικράτησαν 69-66

Χάρη στην μαγική της παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε σπουδαία νίκη (69-66) στην έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έκανε μεγάλο βήμα προς τα playoff της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν σε τρομερή μέρα τον Γουέιντ Μπόλντγουιν (22π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Ντένις Σίλεϊ (17π.) και Τζέιλεν Ρέινολντς (16π.), ανέβηκαν στο 14-9, την στιγμή που οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Νίκολα Μιλουτίνοφ (16π.) και Νταρούν Χίλιαρντ (15π.), έπεσαν στο 16-7.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, συμπεριλαμβανομένου και ενός τριπόντου, το δεύτερο στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, ηγήθηκε επιθετικά για την ΤΣΣΚΑ, κόντρα στην σκληροτράχηλη Μπάγερν. Παρά την «εξωγήινη» εμφάνιση του Σέρβου σέντερ και τις 11 βολές που εκτέλεσαν οι Ρώσοι, οι Βαυαροί κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ (27-25) με τον επιθετικό τους πλουραλισμό.

Όταν οι βολές… εξαφανίστηκαν για τους γηπεδούχους, αντιμετώπισαν μεγάλο θέμα στο σκοράρισμα, με τα ποσοστά στο δίποντο να είναι αποκαρδιωτικά (33%). Ωστόσο η ομάδα από το Μόναχο δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που της δόθηκε να ξεφύγει στο σκορ και απλά βρέθηκε στο +1 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας παρόλα αυτά τον Γουέιντ Μπόλντγουιν σε δαιμονιώδη φόρμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το 7’, με το σκορ να είναι 48-50, όμως κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με ένα μαγικό σερί 12-0, ολοκλήρωσε την περίοδο προηγούμενη με +10 (60-50).

Τα πάντα ανατράπηκαν στα τελευταία λεπτά του ματς, με την Μπάγερν να κάνει την ολική ανατροπή. Μπόλντουιν και Σίλεϊ πέτυχαν κρίσιμους πόντους, την στιγμή που η άμυνα των Γερμανών έκανε ανεπανάληπτη εμφάνιση κρατώντας τους γηπεδούχους μόλις στους έξι(!) πόντους στην τέταρτη περίοδο. Έτσι το σύνολο του Αντρέα Τρινκέρι έφτασε στην νίκη με τελικό σκορ 69-66 και πλέον μπορεί να θεωρεί την θέση στην οκτάδα «κλεισμένη».