«Κλείδωσε» πρωτιά στην Πόλη η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας 82-73 της Φενέρμπαχτσε

Χάρη σε μια αποφασιστική και εντυπωσιακή εμφάνιση, η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη στην Κωνσταντινούπολη (82-73) κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, «κλείδωσε» την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας!

Οι Καταλανοί (24-9) είδαν τον Κάιλ Κούριτς να ξεχωρίζει με 16 πόντους, ενώ για τους Τούρκους (20-13), πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 19.

Μπορεί οι δύο ομάδες να ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, βλέποντας το καλάθι… βαρέλι, όμως τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Γιαν Βέσελι τραυματίστηκε στον αριστερό του αστράγαλο, ύστερα από ένα μαρκάρισμα του Μπολμάρο και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα (29-26), όμως γρήγορα η Μπαρτσελόνα με τον δαιμονισμένο επιθετικά Κούριτς (34-39). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα για την νίκη (42-47).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και «τούμπαραν» το εις βάρος τους σκορ (56-51). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Βέστερμαν, πήραν και πάλι το προβάδισμα με ένα επιμέρους σκορ 2-11 (58-62).

Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε αποφασισμένη να φύγει από την Κωνσταντινούπολη με το «διπλό» και την πρωτιά στην κανονική διάρκεια, δεν «έκοψε» ποτέ τον ρυθμό της και εκτόξευσε την διαφορά ακόμα και σε διψήφιο νούμερο, πριν το τελικό (73-82). Μελανό σημείο, ο τραυματισμός του Νάντο Ντε Κολό που συγκρούστηκε γόνατο με γόνατο με τον Καλάθη και αποχώρησε υποβασταζόμενος.