«Καθάρισε» τη Βιλερμπάν η Μπασκόνια

Με «σούπερ» ΜακΙντάιρ, Μονέκε

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ρεκόρ ασίστ από ΜακΙντάιρ με 20 και «νταμπλ-νταμπλ» από τον Μονέκε, η Μπασκόνια νίκησε 94-80 τη Βιλερμπάν στη Βιτόρια για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Βιλερμπάν βρήκε τις λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και προηγήθηκε 4-0, όμως η Μπασκόνια απάντησε με τα συνεχόμενα τρίποντα, ένα του Ρογκαβόπουλου, για το 6-4 των Βάσκων. Στη συνέχεια, οι σωστές επιλογές αμφοτέρων στις δύο ρακέτες διατηρούσαν την ισοπαλία, το τρίποντο του Κοστέλοε έφερε το -1 για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και τα δύο σερί του Ντίεθ το +2 και το +3. Το σερί της Μπασκόνια έφτασε στο 5-0 κι ο Λι 23-20 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Μονέκε την έναρξη της δεύτερης περιόδου έφεραν το +6 για την Μπασκόνια και το τρίποντο του Μαρίνκοβιτς το +9 για τους Βάσκους. Ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων έφερε το +11 με πρωταγωνιστή τον Σέρβο σέντερ και οι περιφερειακοί των Βάσκων διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι Γάατσοφ και Λοβέρν με σερί 5-0 μείωσαν στο-6 κι οι Γάλλοι απαντούσαν στα τρίποντα των Βάσκων για το -6. Στο 46-39, ένα σερί 6-0 των Βάσκων με πολλές λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα έφερε το 52-39 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η Μπασκόνια είχε 10/15 τρίποντα, 4/4 βολές και 18 ριμπάουντ, ενώ ο Μίλερ-Μακιντάιρ 12 ασίστ. Η Βιλερμπάν 9/11 βολές.

Η Μπασκόνια διατηρούσε το +11 με +13 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως με σερί 5-0 η Μπασκόνια μείωσε στο -10. Ενα 4-0 σερί της Μπασκόνια έφερε το +14 για την ομάδα της Βιτόρια κι ο Χάουαρντ άρχισε ένα σερί σκοραρίσματος και βοηθούσε στο +11 με +13 και τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ να μοιράζει ασίστ. Η Βιλερμπάν βρήκε τις λύσεις μέσα στην ισπανική ρακέτα και μείωσε στο -9, όμως το τρίποντο του Χάουαρντ έφερε το 71-59 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.