«Καθάρισε» στο φινάλε η Μπάγερν

Η Μπάγερν επικράτησε 90-79 της Βαλένθια στο Μόναχο

Με τον Βλάντιμιρ Λούσιτς να πετυχαίνει πέντε καθοριστικούς πόντους στο τέλος, η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε και το εμπόδιο της Βαλένθια με 90-79 στην «Audi Dome» και στρογγυλοκάθεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Euroleague με ρεκόρ 6-2. Από την άλλη, οι Ισπανοί, που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, έπεσαν στο 4-3. Η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τους Γερμανούς, αφού μέχρι το 38’ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και χρειάστηκε το ξέσπασμα και το σερί 9-1 για να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Ο Λούσιτς εκτός από τους πόντους στο φινάλε, ήταν και ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, έχοντας συνολικά 22, αλλά και 7 ριμπάουντ. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ζίπσερ με 20 πόντους και Τζόνσον με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Πρέπελιτς με 18 πόντους και 5 ασίστ.

Η Βαλένθια αιφνιδίασε στο ξεκίνημα τη Μπάγερν και προηγήθηκε 9-2 στο 3’, όμως, οι Βαυαροί με μπροστάρηδες τους Λούσιτς και Τζόνσον «έτρεξαν» ένα μεγάλο σερί 16-2 (!) και γύρισαν τούμπα την κατάσταση (18-11). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Ισπανών, οι οποίοι «μάζεψαν» τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 21-18.

Ισορροπημένη και η δεύτερη περίοδος, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει κάποια διαφορά. Μια φορά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 4 πόντους (31-27) και μια οι φιλοξενούμενοι (3-539) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 37-39. Η Μπάγερν είχε κορυφαίο σκόρερ τον Τζόνσον με 15 πόντους, ενώ από πλευράς Βαλένθια, αυτός που είχε πετύχει τους περισσότερους ήταν ο Πρέπελιτς με 8.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι. Με καλάθι του Κάλινιτς, η Βαλένθια προηγήθηκε με 5 πόντους (46-51), αλλά η αντίδραση της Μπάγερν ήταν άμεση, αφού πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 53-51. Οι Γερμανοί βρέθηκαν λίγο αργότερα και στο +5 (62-57) παίρνοντας πόντους από τον Ζίπσερ, ο οποίος ανέλαβε δράση, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο την νευρικότητα των Ισπανών, που κατάφεραν και πάλι να μειώσουν τη διαφορά (62-60) στο 30’.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τους Βαυαρούς να καταφέρνουν να διατηρούν, έστω και δύσκολα, το προβάδισμα, έχοντας κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τόμας και Λούσιτς. Η Βαλένθια έβρισκε τρόπο να διατηρείται μέσα στο ματς, έχοντας «πρώτα βιολιά» τους Πρέπελιτς και Γουίλιαμς. Με το σκορ στο 76-76 μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο τρίλεπτο, το οποίο προμηνυόταν συναρπαστικό. Ο Λούσιτς είχε διαφορετική άποψη, αφού με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ένα τρίποντο, μετέτρεψε το 81-78 σε 86-78, 77’’ πριν το τέλος, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στη Μπάγερν. Η νίκη ήρθε τελικά εύκολα με σκορ 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60, 90-79

Πηγή: sport-fm