Καταιγιστική η Φενέρ!

Παρέσυρε με 100αρα την Χίμκι

Πήρε φόρα και δεν σταματάει! Ο λόγος για τη Φενέρμπαχτσε, που πέρασε με επιβλητικό τρόπο από τη Ρωσία, αφού συνέτριψε 107-76 τη Χίμκι. Έτσι, η τουρκική ομάδα κατέγραψε την 8η σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα, ανέβηκε στο 13-10 και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της οχτάδας.

Επιθετικός πλουραλισμός για το σύνολο του Κοκόσκοφ, που είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ για τους θριαμβευτές ο Ντε Κολό με 18 πόντους, από… κοντά και ο Μπράουν με 17 πόντους, 6 ασίστ. Από την άλλη, για τη Χίμκι -που υπέστη την 15η σερί ήττα και υποχώρησε στο 2-21- ο Σβεντ πέτυχε 29 πόντους, αλλά με 5/17 τρίποντα, με τους γηπεδούχους να έχουν 12/41 έξω από τα 6,75μ.!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (10-9 στο 4’), με τη Φενέρ να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο του Ντουβερίογλου και να ανακτά το προβάδισμα (13-15) στα μισά της πρώτης περιόδου. Από ‘κει και πέρα, η Χίμκι έβγαλε αντίδραση και επανήλθε στην πρωτοπορία, με τους Βαλίεφ και ΜακΚόλουμ να μπαίνουν στην εξίσωση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να έχουν βραχεία κεφαλή (22-23).

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα στη 2η περίοδο και με σερί 6-0, απέκτησαν «αέρα» 5 πόντων (28-23). Εντούτοις, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και κυριάρχησαν απόλυτα. Με μπροστάρη τον Μπράουν, η ομάδα του Κοκόσκοφ έτρεξε επιμέρους 22-4 (!) και εκτοξεύτηκαν στο +13 (32-45 στο 16’). Η απάντηση της Χίμκι ήρθε διά χειρός ΜακΚόλουμ, με τον Αμερικανό γκαρντ να πυροβολεί και να μειώνει (41-49 στο 18’). Το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Σβεντ, που έριξε τη διαφορά (44-53).

Η 3η περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους Τούρκους να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και με μαέστρο τον Ντε Κολό, έτρεξαν 21-5 και απομακρύνθηκαν με +25 (49-74 στο 26’) καθαρίζοντας τη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, οι Ρώσοι επιδόθηκαν σε μια σειρά από τραβηγμένες ενέργειες επιθετικά και αδυνατούσαν να μείνουν κοντά. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρ να έχει «αέρα» 26 πόντων (57-83).

Η 4η περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού δεν υπήρχε τρόπος επιστροφής για την ομάδα του Μάλτσεφ. Με καλάθι του Σβεντ, μείωσε κάπως (67-89 στο 35’), αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 15-2 κι έφτασαν σε διαφορά 35 πόντων (69-104 στο 38’). Στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε κατέβασαν τον… γενικό, με τη Χίμκι να μειώνει κάπως για το τελικό 76-107.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-53, 57-83, 76-107.