Ισοπέδωσε τη Μονακό και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο ματς η Μακάμπι!

Με εμφατικό τρόπο απάντησε στο break της Μονακό η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Νευριασμένη απάντηση από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο break!

Με κυριαρχική εμφάνιση στο Game 4, η «ομάδα του λαού» συνέτριψε 104-69 τη Μονακό και έτσι το εισιτήριο για το Final Four της Ευρωλίγκας θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο Πριγκιπάτο (10/5, 20:00)!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Λορέντζο Μπράουν και Μπόλντγουιν με 22π. και 19π. αντίστοιχα.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί οι Μονεγάσκοι, με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές στο τέλος τη τρίτης περιόδου. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τζέιμς και Τζον Μπράουν με 13π. και 12π.

Τη νευρικότητα της Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε στα πρώτα τέσσερα λεπτά η Μονακό, με τους Τζον Μπράουν και Μοτιεγιούνας να την στέλνουν στο +8 (5-13). Στη συνέχεια, η «ομάδα του λαού» επέστρεψε με Μπόλντγουιν και Λ. Μπράουν και ισοφάρισε (13-13), με τον ΝτιΜπαρτολομέο να διατηρεί την ισοπαλία (17-17), μέχρι το 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν απανωτά κλεψίματα και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 7-0 (17-24).

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τη Μακάμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς μέσα από την άμυνά της υποχρέωσε σε λάθη τη Μονακό, ενώ παίρνοντας παράλληλα «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. έτρεξε σερί 20-0(!), για το +13 (37-24), στο 15’. Η απάντηση των Μονεγάσκων ήρθε από τους Τζέιμς και Οκόμπο, οι οποίοι με τη σειρά τους βρήκαν ρυθμό και τους έσπρωξαν σε επιμέρους σκορ 2-12 (39-36), μέχρι το 18’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους γηπεδούχους. Με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ και πρωταγωνιστές τους Κόλσον και Νίμπο έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 8-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +11 (47-36).

Με καλάθια του Κόλσον, η Μακάμπι πήγε στο +15 (51-36) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Ντιάλο να μειώνει (51-40), στο 23’. Η πρώτη αντίδραση της «ομάδας του λαού» ήρθε από τον Μπόλντγουιν για το +16 (56-40). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το σύνολο του Κάτας έκανε «πάρτι» στο παρκέ, με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +24 (74-50), στο 29’. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε ο Σάσα Ομπράντοβιτς με δύο τεχνικές ποινές, με τον Μπόλντγουιν να επιστρέφει στο παρκέ και να… υπογράφει το +26 (79-53), με το οποίο έκλεισαν την τρίτη περίοδο οι Ισραηλινοί.

Με τους Χίλιαρντ και Λ. Μπράουν η Μακάμπι έστειλε τη διαφορά στο +29 (86-57), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ελεύθερο και διαδικαστικό, με την ομάδα του Κάτας να παίρνει τη νίκη με το τελικό 104-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69