Η Μονακό πάτησε τη Μακάμπι και έκλεισε... ραντεβού με τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» θα συναντήσουν τους Γάλλους στο Final 4 του Κάουνας

Αντίπαλος στα ημιτελικά του Final 4 του Κάουνας για τον Ολυμπιακό είναι η Μονακό!

Σε ένα ματς θρίλερ για γερά νεύρα, με πολλές συγκινήσεις και πολλές αλλαγές προβαδίσματος, οι Μονεγάσκοι πήραν τη νίκη με σκορ 97-86 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Salle Gaston Medecin», πανηγυρίζοντας την παρθενική της πρόκριση στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας, αφήνοντας παράλληλα τους Ισραηλινούς εκτός Final 4 για ένατη διαδοχική σεζόν!

Το ματς:

Ως κονσέρτο για… πολυβόλα μπορεί να χαρακτηριστεί τα άκρως εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους δύο μονομάχους να ξεκινούν εντυπωσιακά, ανταλλάζοντας εκατέρωθεν «χτυπήματα»! Η δε Μακάμπι πραγματοποίησε μια απίθανη πρώτη περίοδο, με τους Ισραηλινούς να βλέπουν το καλάθι… σαν βαρέλι, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με το ασύλληπτο 11/14 εντός πεδιάς!

Με τους Μπόλντγουιν και Μάρτιν να έχουν από 10 και 7 πόντους αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανίκητη στην επίθεση, διατηρώνοντας μια διαφορά 3-4 πόντων. Κύριως υπεύθυνος για το γεγονός πως η Μονακό έμενε κοντά στο σκορ ήταν ο Μάικ Τζέιμς, όπου με 11 πόντους και 4 ασίστ κρατούσε του γηπεδούχους στο ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το εντυπωσιακό 26-33.

Τελείως διαφορετικό σκηνικό στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου η καλή άμυνα των γηπεδούχων έφερε το «μπλακ άουτ» της Μακάμπι, η οποία έμεινε χωρίς πόντο για 4 λεπτά. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μονακό που χάρη στον απίθανο Τζέιμς με 8 πόντους, έτρεξε ένα σερί 15-0 για το +8 και το 41-33!

Από τα μέσα του δεκαλέπτου και έπειτα, η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με τα τρία διαδοχικά τρίποντα των Κόλσον, Μπόλντγουιν και Χίλιαρντ (45-47 στο 17’). Οι βολές του Ντιαλό, αλλά και το buzzer beater δίποντο του Ουατάρα στο φινάλε της περιόδου, έστειλαν τη Μονακό στα αποδυτήρια στο +4 για το 53-49.

Καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για τη Μονακό, η οποία με ένα γρήγορο 4-0 σερί πήγε στο +8 (57-49). Η Μακάμπι αντέδρασε άμεσα, και με όπλο της την τρομερή ευστοχία πίσω από τα 6,75μ. με τα πέντε διαδοχικά τρίποντα (!) από Μπόλντγουιν (δις), Μάρτιν, Ντι Μπαρτολομέο και Χίλιαρντ, πέρασε μπροστά με 64-63 στο 26'. Οκόμπο και Μπράουν έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους Μονεγάσκους (68-66), με τον Χολ στη συνέχεια να στέλνει στο +4 την ομάδα του, προτού ο Λορέντζο Μπράουν με ένα καλάθι στο φινάλε κάνει διαμορφώσει το 72-70 του δεκαλέπτου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου η Μακάμπι με ένα γρήγορο 6-0 σερί πέρασε μπροστά με 77-74 στο 34'. Κάπου εκεί ήταν η ώρα του Τζόρνταν Λόιντ να βγει μπροστά, πετυχαίνοντας οκτώ μαζεμένους πόντους σε 56 δευτερόλεπτα για το +7 της Μονακό (86-79) στο 37'! Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, κυρίως με τον Μπόλντγουιν, οι Μονεγάσκοι κράτησαν το προβάδισμα παίρνοντας ένα ιστορικό ροζ φύλλο αγών με το τελικό 97-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86.