Η Εφές «σκότωσε» τη Μπάρτσα

Η Αναντολού Εφές πήρε το ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα με σκορ 86-79...

Με πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, η Αναντολού Εφές νίκησε 86-79 τη Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Euroleague. Έτσι, η τουρκική ομάδα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-8, ενώ οι «μπλαουγκράνα» γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και υποχώρησαν στο 11-5. Εκτός από τον Λάρκιν, σπουδαία συνεισφορά στη νίκη της τουρκικής ομάδας είχαν οι Μίσιτς (17π. / 5ασ.), Σιμόν (16π. / 4ρ.) και Ντάνστον (12π. / 5ρ.). Από πλευράς ηττημένων, κορυφαίοι ήταν οι Μίροτιτς (18π. / 8ρ.) και Καλάθης (15π. / 6ρ. / 6ασ.).

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε η Μπαρτσελόνα, η οποία ξεκίνησε με επτά αναπάντητους πόντους. Η αντίδραση της Εφές ήταν άμεση, καθώς έκανε σερί 10-2 και πέρασε μπροστά 10-9 στο 5’. Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, οι «μπλαουγκράνα» «έτρεξαν» ένα ακόμη σερί, αυτή τη φορά με 11-0, έχοντας μπροστάρηδες τους Αμπρίνες-Καλάθη και έκαναν νταμπλ σκορ 10-20 στο 8’. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (0/5), ωστόσο, κατάφεραν να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -6 (18-24).

Η Αναντολού Εφές μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, κρατώντας χαμηλά τη Μπαρτσελόνα και κατάφερε να μειώσει 27-29, αναγκάζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, δεν άλλαξε τίποτε. Οι γηπεδούχοι με αιχμές στην επίθεση τους Σιμόν και Λάρκιν, «έτρεξαν» νέο σερί 7-2 και πέρασαν μπροστά 34-31, ωθώντας τον Λιθουανό τεχνικό να καλέσει δεύτερο τάιμ άουτ. Κάπου εκεί… εμφανίστηκε ο Χίγκινς, ο οποίος σκόραρε 7 πόντους, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-43.

Με εκατέρωθεν λάθη και αρκετή αστοχία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, η Αναντολού Εφές έδειχνε να «πατάει» καλύτερα στο γήπεδο και παίρνοντας πόντους από Λάρκιν, Ντάνστον και Μίσιτς, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (55-45). Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα είχε εγκλωβισμένο τον Μίροτιτς και παράλληλα είδε τα ποσοστά της να «χαλάνε» επικίνδυνα, με αποτέλεσμα να κυνηγάει στο σκορ, το οποίο έφτασε και στο 68-50, με τη τουρκική ομάδα να έχει διαφορά ασφαλείας (68-54) στο τέλος του δεκαλέπτου και ένα σαφές προβάδισμα νίκης.

Οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 75-67 με τρίποντο του Μίροτιτς, ο οποίος είχε να σκοράρει 16(!) αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν μεγαλύτερη ψυχραιμία και μάλιστα μείωσαν στους 4 (79-75) με καλάθι και φάουλ του Καλάθη, 102 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν την απαιτούμενη συγκέντρωση και ευστοχία και έφτασαν τελικά στη νίκη με τελικό σκορ 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 43-43, 68-54, 86-79.