H Βιλερμπάν υπέταξε και την Μπάγερν Μονάχου στο «Αστρομπάλ»

Η Βιλερμπάν έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες (4/5 εντός έδρας) επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 87-79. Επέστρεψαν από το -17 οι Γερμανοί, αλλά έφυγαν ηττημένοι

Ούτε η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να περάσει από το «Αστρομπάλ», με την Βιλερμπάν να επικρατεί των Γερμανών 87-79 και να φτάνει τις πέντε σερί νίκες στην Euroleague, εκ των οποίων οι τέσσερις εντός έδρας. Στο 11-14 ανέβηκαν οι νικητές, ενώ οι Βαυαροί που είδαν το σερί των τριών νικών τους να σταματά, είναι πλέον στο 15-10.

Κορυφαίοι για την Βιλερμπάν οι Λάιτι με 19 πόντους και Φαλ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν με 19 πόντους και 6 ασίστ και Λούσιτς με 18 πόντους.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 18-13. Ωστόσο η γηπεδούχος Βιλερμπάν με ένα σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Λάιτι κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν δίπλα-δίπλα στο σκορ μέχρι το 16’, όταν η Βιλερμπάν με ένα ξέσπασμα κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα και να φτάσει με το 44-35 έως την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μάλιστα στο +17 στο 25’ (54-37) και στο 30’ το σκορ ήταν 66-52 (+14). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί πραγματοποίησαν το μεγάλο comeback, φτάνοντας μέχρι την ισοπαλία στο 38’ (77-77 με τρίποντο και φάουλ του Λούσιτς). Ωστόσο η Βιλερμπάν κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμη και να πάρει τελικά ένα ακόμη ροζ φύλλο στο «Αστρομπάλ» με σκορ 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-35, 66-52, 87-79.