Γλίτωσε το «χαρακίρι» και λύγισε την Μπάγερν η Ζενίτ!

Η Ζενίτ προηγήθηκε ακόμη και με 17 πόντους, είδε την Μπάγερν να κάνει την ανατροπή αλλά τελικά οι Ρώσοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα η Ζενίτ! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε στο +17, αλλά είδε την Μπάγερν Μονάχου να επιστρέφει και να ανατρέπει το σκορ, όμως δεν άντεξε ως το φινάλε και οι Ρώσοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (79-71) ανεβαίνοντας στο 3-1. Την ίδια ώρα, οι Βαυαροί έπεσαν στο 0-4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πόιθρες που στο δεύτερο ημίχρονο το πήρε πάνω του, έχοντας συμπαραστάτες τους Φράνκαμπ, Μπάρον και τον Μίκι που πρωταγωνίστησε στο πρώτο μέρος. Γουόλντεν και Χίλιαρντ ήταν… όλα τα λεφτά με 20 και 21 πόντους, αντίστοιχα, αλλά δεν έφταναν.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τη Ζενίτ στο ματς, που βρέθηκε μετά το πέρας των πρώτων τεσσάρων λεπτών να προηγείται 13-0, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +17 (27-10) και την Μπάγερν Μονάχου να… κοιτάζει τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να κλείνουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 31-16 και τον Μίκι να μετράει 16 πόντους με 5/5 σουτ!

Χίλιαρντ, Σίσκο και Γουόλντεν βγήκαν μπροστά, τράβηξαν το… κουπί για την Μπάγερν Μονάχου που άρχισε να επιβάλει τον ρυθμό της και να μειώνει τη διαφορά και το ημίχρονο να κλείνει με τους γηπεδούχους στο +8 (43-35), με το επιμέρους των Βαυαρών να είναι 12-19. Όχι απλώς ανάλογα αλλά ακόμη καλύτερα για τους φιλοξενούμενους πήγε η τρίτη περίοδος, με την Μπάγερν Μονάχου να… πατάει κι άλλο το γκάζι, για να κάνει τεράστια ανατροπή και με επιμέρους 25-11 να φτάνει στο +6 (54-60).

Το ματς είχε ξεκινήσει από την αρχή, αλλά η Ζενίτ σκλήρυνε την άμυνά της, με τον Πόιθρες και τον Μπάρον να βγαίνουν μπροστά και να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα. Η άμυνα της ομάδας του Πασκουάλ ήταν εξαιρετική, κράτησε μόλις στο 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο την Μπάγερ Μονάχου και τελικά οι Ρώσοι πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα στο φινάλε (79-71).

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 12-19, 11-25, 25-11