«Γλίτωσε» τη… ζημιά από τη Χίμκι η Μπάγερν!

Αν και τα βρήκε σκούρα για 35 λεπτά, οι Γουέιλερ-Μπαμπ και Γκιστ βγήκαν… μπροστά στο τέλος και έτσι η Μπάγερν νίκησε 95-93 μέσα στη Μόσχα τη Χίμκι, ανεβαίνοντας στο 13-9.

Ο πρώτος ήταν κορυφαίος με 25 πόντους, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να προσθέτει 19π., μαζί με 6 επιθετικά ριμπάουντ, με τους Βαυαρούς να μαζεύουν συνολικά 15!

Από την ουραγό ρωσική ομάδα, που γνώρισε τη 13η συνεχόμενη ήττα και έπεσε στο 2-20, ξεχώρισε ο Σβεντ, ο οποίος στην επιστροφή του είχε 32π. και 11 ασίστ, αλλά με 7/21 σουτ και 15/15 βολές.

Εντυπωσιακή αρχή στο παιχνίδι για την Μπάγερν, καθώς πήγε στο 2-12, στο 4’. Στη συνέχεια, η Χίμκι βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά οι Βαυαροί διατηρούσαν τον εξαιρετικό ρυθμό τους και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι έδειξαν περισσότερο… σφυγμό και με μπροστάρη τον Σβεντ αρχικά πλησίασαν στον πόντο (33-34), ενώ πήγαν στο +3 (40-37), απέναντι σε μία… άνευρη ομάδα του Τρινκιέρι. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Μπάγερν «ζωήρεψε», αλλά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 44-44.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί (55-55) μέχρι το 24’. Στη συνέχεια, η Μπάγερν άρχισε να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ πίσω από το άλλο και έτσι ξέφυγε στο +8 (55-63). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς άνοιξε πολύ, με τη Χίμκι να ανεβάζει… στροφές στην επίθεση και με απανωτά τρίποντα όχι μόνο να πλησιάζει, αλλά να κλείνει και προηγούμενη 75-73 το τρίτο δεκάλεπτο.

Με μπροστάρη τον Γουέιλερ-Μπαμπ, η Μπάγερν ανέκτησε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Σβεντ κρατούσε κοντά τη Χίμκι (82-83), μέχρι το 35’. Στη συνέχεια, οι Βαυαροί έσφιξαν αμυντικά και παράλληλα ξέφυγαν στο +6 (82-88) και με τον Γκιστ να κάνει «θραύση» στα ριμπάουντ, διατηρήθηκαν μπροστά μέχρι τη λήξη, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 93-95.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 44-44, 75-73, 93-95