«Φρέναρε» τη Ζαλγκίρις η Ζενίτ

Έσπασε το ρόδι ο Πασκουάλ

Οι ωραίοι και ο… μοιραίος! Με τον Ρίβερς να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης και τις βολές Αλμπισί στα 2,6’’ πριν τη λήξη του έξτρα πεντάλεπτου, η Ζενίτ επικράτησε 76-75 της Ζαλγκίρις, με αυτή να είναι η πρώτη νίκη του Τσάβι Πασκουάλ στο ρωσικό πάγκο!

Με την ήττα αυτή, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έπεσε στο 12-16, ενώ από την άλλη η ουραγός της βαθμολογίας, η οποία νίκησε ύστερα από έξι αγωνιστικές, πήγε στο 8-20.

Κορυφαίος της Ζενίτ ήταν ο Αλμπισί με 19 πόντους, με τον Άιβερσον να είχε 14π.

Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λαντέιλ με 27 πόντους, ενώ ο Ρίβερς πρόσθεσε άλλους 14π.

Τον απόλυτο έλεγχο στο ματς είχε με το… καλημέρα η Ζαλγκίρις, καθώς προηγήθηκε 5-17 στα πρώτα λεπτά. Οι Λιθουανοί δεν έβγαζαν το πόδι τους από το… γκάζι με την υπέρ τους διαφορά να ξεφεύγει στο +15 (10-25) και να διατηρείται εκεί μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (12-27).

Με την ίδια… φόρα και μπροστάρη τον Λαντέιλ μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά στο +17 (21-38), στο 14’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ζαλγκίρις έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τη Ζενίτ από την άλλη να παρουσιάζει σημάδια βελτίωσης και με Άιβερσον και Χόλινς να μειώνει στο -4 (37-41), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Ζενίτ έφερε το ματς στον πόντο (40-41), με τον ρυθμό του ματς να ήταν χαμηλός και τους Ρώσους να μένουν κοντά (44-47), μέχρι το 26’. Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις έσφιξε πολύ αμυντικά και με τον ΛεΝτέι κατάφερε να ξεφύγει στο +9 (44-53), με το τρίποντο του Αλμπισί να διαμορφώνει το 47-53 της τρίτης περιόδου.

Το νωθρό ξεκίνημα της Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε η Ζενίτ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 13-0 όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά έφτασε στο +7 (60-53), στο 35’. Η αντίδραση των Λιθουανών ήρθε με τον Ουλάνοβας, ο οποίος μείωσε στο καλάθι (60-58), αλλά ο Αγιόν απάντησε για το +6 (64-58) των γηπεδούχων, που το κράτησαν (66-60), μέχρι το 37’. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις έκανε νέα αντεπίθεση, με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στο καλάθι (66-66), στα 17’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση της Ζενίτ ο Πονίτκα έκανε το μοιραίο λάθος, με τον Ρίβερς να αστοχεί στο τρίποντο και έτσι το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Με ένα 5-0 μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο η Ζαλγκίρις (66-71), αλλά η Ζενίτ ισορρόπησε το ματς (73-73), ενώ με 2/2 βολές του Αλμπισί πέρασε μπροστά (76-75), στα 2,8’’ πριν τη λήξη. Η τελευταία επίθεση πήγε ξανά στον Ρίβερς, ο οποίος αστόχησε στο τρίποντο και έτσι οι Ρώσοι πήραν τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 κ.α., 76-75 παρ.