Φουλ για 8άδα η διαστημική Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις συνέτριψε με 102-75 τη Χίμκι στο Κάουνας...

Άλλη μια… παράσταση και νίκη (έκτη συνεχόμενη), που την φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της οχτάδας πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ συνέτριψε με σκορ 102-75 τη Χίμκι, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-7. Από την άλλη, η ρωσική ομάδα γνώρισε την ένατη συνεχόμενη ήττα της και παραμένει ουραγός της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-16.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με σκορ 39-48. Στο δεύτερο η Χίμκι δεν… εμφανίστηκε στο παρκέ, η Ζαλγκίρις έστησε… πάρτι και με επιμέρους σκορ 63-27(!), έφτασε στον θρίαμβο.

Κορυφαίος των νικητών και του αγώνα ήταν ο Ζοφρέ Λοβέρν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους (13/14 δίποντα), που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ, αλλά και 9 ριμπάουντ. Στη λίστα των διακριθέντων βρίσκονται επίσης οι Γκριγκόνις (18 πόντοι / 8 ασίστ) και Χάγες (14 πόντοι). Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σβεντ με 22 πόντους και ακολούθησε ο Μπούκερ με 19.

Το ματς:

Με τον Λοβέρν να μπαίνει… σεληνιασμένος, η Ζαλγκίρις Κάουνας κρατούσε σταθερά το προβάδισμα απέναντι στη Χίμκι. Ο Γάλλος σέντερ με 5/5 δίποντα, είχε πετύχει τους 11 από τους 15 πρώτους πόντους της ομάδας του, η οποία προηγήθηκε 17-11. Όμως, η Χίμκι είχε «απάντηση» με τον Σβεντ, ο οποίος σκόραρε τους 6 από τους 9 πόντους του στα τελευταία λεπτά, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 22-20.

Με τον Μίκι να… σιγοντάρει τον Σβεντ, η Χίμκι δεν άφηνε τη Ζαλγκίρις να ξεφύγει και μάλιστα με καλάθι του Μπούκερ προηγήθηκε 30-32 στο 15’, αναγκάζοντας τον Μάρτιν Σίλερ να καλέσει τάιμ άουτ. Όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, πήραν διαφορά οχτώ πόντων (32-40), τριάμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Γιόβιτς από τα 8,5 μέτρα η διαφορά έφτασε στο +11 (32-43), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 39-48.

Η… αφέλεια της Χίμκι φάνηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ζαλγκίρις «έτρεξε» σερί 7-0 και… εξαφάνισε τη διαφορά, μειώνοντας σε 46-48. Όπως φαινόταν, ήταν θέμα χρόνου να ξαναπάρει το προβάδισμα, κάτι που έγινε με τρίποντο του Χάγες (56-53) στο 24’. Το πάρτι συνεχίστηκε, με τον Λοβέρν να είναι ασταμάτητος, έχοντας φτάσει τους 25 πόντους με 11/12 δίποντα και τη διαφορά να έχει εκτοξευθεί στους εννιά πόντους (64-55) με επιμέρους σκορ 25-7 στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Λιθουανοί δεν… έβλεπαν τους αντιπάλους τους και έκλεισαν την περίοδο στο +17 (78-61) με σκορ δεκαλέπτου 39-13!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν κάπως, κάτι που φάνηκε και στην έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στην επίθεση, ωστόσο, δεν έχασαν την υπέρ τους διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν παρατήσει το παιχνίδι και όλα έμοιαζαν τυπική διαδικασία. Στο 34’ το σκορ ήταν 85-65, στο 37’ έφτασε στο 94-72 και το τελικό σκορ ήταν 102-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-48, 78-61, 102-75