«Φωτιά» η Εφές ισοπέδωσε και… έκαψε το σερί της Φενέρ!

Ποιο ντέρμπι; Αυτό ήταν ξέφρενο… πάρτι!

Ποιο ντέρμπι; Αυτό ήταν ξέφρενο… πάρτι! Με έναν εξαιρετικό Μίτσιτς να σέρνει τον… χορό, η Αναντολού Εφές διέλυσε 106-74 τη Φενέρμπαχτσε, διακόπτοντας το σερί των δέκα νικών της και παράλληλα υπερκάλυψε το -9 της ήττας στον πρώτο γύρο. Έτσι, η ομάδα του Αταμάν ανέβηκε στο 15-10, με εκείνη του Κοκόσκοφ να υποχωρεί στο 15-11.

Ο Σέρβος ήταν απολαυστικός με 37 πόντους και 6/6 τρίποντα, με αποτέλεσμα να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας στην παραγωγικότητα, αλλά και στο ranking, όπου είχε 44 βαθμούς! Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Βέσελι με 24π. και 18π. αντίστοιχα.

Καταιγιστικό ξεκίνημα στο ντέρμπι από την Εφές, η οποία αρχικά προηγήθηκε 12-2 και με τους Μίτσιτς και Σανλί να κάνουν… πάρτι, έφτασε ακόμη και στο +15 (9-24). Στο τέλος, ο Πιερ διαμόρφωσε το 11-24 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ βρήκε λύσεις στην επίθεση, αλλά στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει την ομάδα του Αταμάν, η οποία ξέφυγε στο +20 (22-42), στο 15’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίζουν πιο σκληρά στην άμυνα και με μπροστάρη τον Βέσελι κατάφεραν να μειώσουν στο -11 (35-46), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Ντε Κολό κρατούσε τους μεν και ο Μίτσιτς τους δε, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +14 (39-53).

Ο Γάλλος ήταν το ίδιο «ζεστός» και στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά από την άλλη η Εφές ξεκίνησε έναν… καταιγισμό έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να πάει ξανά στο +19 (49-68), στο 25’. Ο ρυθμός του ντέρμπι παρέμεινε πολύ υψηλός, ο Μίτσιτς δεν είχε… αντίπαλο και έτσι η ομάδα του Αταμάν εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (56-81), με τον Ο’ Κουίν να διαμορφώνει το 58-81 της τρίτης περιόδου. Με την ίδια άνεση μπήκε η Εφές και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας την υπέρ της διαφορά στο +35 (65-100), στο 35’! Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Αταμάν παίρνει τη νίκη με το τελικό 74-106.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 39-53, 58-81, 74-106.