Φέρτε... αρκούδες στην Μπαρτσελόνα!

Σπουδαία εμφάνιση για τους Καταλανούς

Το 2/2 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ έκανε η Μπαρτσελόνα, η οποία στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της EuroLeague επικράτησε εκτός έδρας 88-75 των Ρώσων.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο ήρθε μέσω ανατροπής από τα μέσα της 2ης περιόδου και που ανέβασε τους 2ους «μπλαουγκράνα» στο 14Ν-6Η. Με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παραμένει πρώτη αλλά με ρεκόρ 15Ν-5Η.

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Μίροτιτς, Κλαβέρ και Ντέιβις ήταν οι Χίγκινς (25π., 9/13 δίπ., 7/7 βολές, 6 ριμπ.) και Αμπρίνες (19π., 1/3 δίπ., 5/9 τρίπ., 2/2 βολές). Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Μάικ Τζέιμς είχε 18 πόντους, με τον Χίλιαρντ (10π.) να «ξυπνάει» στην τελευταία περίοδο.

To ματς:

Οι δύο ομάδες το πήγαιναν… καλάθι-καλάθι (8-8) στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης. Ένα 6-0 της ΤΣΣΚΑ από τα μέσα της πρώτης περιόδου την οδήγησε στο υπέρ της 18-11 και στο τάιμ άουτ του Σαρούνας Γιασικεβιτσιους . Αξιοσημείωτο ήταν των πρόβλημα και των δύο -ειδικά της Μπαρτσελόνα- να διαχειριστούν τα ριμπάουντ κάτω από τη ρακέτα τους, με τους γηπεδούχους να μαζεύουν 10 επιθετικά (τρία εκ των οποίων ο Μιλουτίνοφ) σε 10,5 λεπτά αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο του οποίου ολοκληρώθηκε με το σκορ 25-20 υπέρ των Ρώσων.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε «φορτσάτη» και στη 2η περίοδο και έφτασε στη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά (+12, 38-26) 4'31'' πριν την εκπνοή της. Ωστόσο, έκτοτε ακολούθησε ένα τρομερό επί μέρους 16-3 τω φιλοξενούμενων, τους οποίους οι Αμπρίνιες (4/4 τρίποντα στο πρώτο 19λεπτο) και Χίγκινς οδήγησαν στο 41-40, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

H ανατροπή αυτή φαίνεται πως προκάλεσε ένα μικρό «σοκ» στην ΤΣΣΚΑ, η οποία μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο με εμφανή έλλειψη ρυθμού, με αποτέλεσμα να δει την Μπαρτσελόνα να προηγείται με +9 (44-53) στο 3'40'' πριν τη λήξη του! Οι «μπλαουγκράνα» έσφιξαν για τα καλά την άμυνά τους (δέχτηκε μόλις τρεις πόντους σε εφτά λεπτά), την ίδια ώρα που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σούταρε με 2/12 από τα 6,75μ. Με τα δύο κλαμπ να οδηγούνται στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 56-64.

Η διαφορά συντηρούταν μέχρι και πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, για να έρθει ο Καλάθης να τη φέρει στο +13 (75-62) με τρίποντο. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 7 (75-82) 1’46’’ πριν τον τέλος, για να έρθει όμως στα… καπάκια ο Αμπρίνες να της κόψει τα φτερά με τρίποντο. Με το ματ κάπου εκεί ουσιαστικά να ολοκληρώνεται.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 41-42, 56-64, 75-88.

Έκανε τη διαφορά: Η τεράστια αυτή νίκη έχει ονοματεπώνυμο για την Μπαρτσελόνα, αλλά αυτό είναι διπλό. Σπουδαία εμφάνιση από Χίγκινς και Αμπρίνες, οι οποίοι πήραν από το χέρι την ομάδα τους για να την οδηγήσουν στην ανατροπή.

Για… πάγκο: Θα μπορούσε να είναι ο Νταρούν Χίλιαρντ. Τουλάχιστον με την εικόνα που έδειξε στις τρεις πρώτες περιόδους (μόλις δύο πόντους με 0/5 τρίποντα), ωστόσο ήταν και εκείνος που προσπάθησε να ξαναβάλει την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο.

Η στιγμή του ματς: Μα φυσικά η προσπάθεια της Μπαρτσελόνα από τα μέσα της 2ης περιόδου, όπου με επί μέρους σερί 16-3 πήγε προηγούμενη με +1 στο 2ο ημίχρονο (από το -12).

Το στατιστικό αγώνα: Δέκα επιθετικά (τρία εκ των οποίων ο Μιλουτίνοφ) σε 10,5 λεπτά για την ΤΣΣΚΑ, η οποία έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι. Όπως φυσικά και το 4/4 τρίποντα του «καυτού» Άλεξ Αμπρίνες στο 1ο ημίχρονο.