Euroleague: Μαγικός Κοζέρ και καταιγισμός τριπόντων για το 1-0 της Ρεάλ

Επικράτησε 84-74 της Μακάμπι

Έβρεξε… τρίποντα στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, η οποία επιβλήθηκε 84-74 της Μακάμπι και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Λάσο ολοκλήρωσε το πρώτο ματς της σειράς με 16/29 σουτ έξω από τα 6,75μ., ενώ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Φαμπιέν Κοζέρ, που σταμάτησε στους 20 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Γιαμπουσέλι (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος (11 πόντοι, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την «ομάδα του λαού» διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν (20 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Σόρκιν (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Την Παρασκευή (22/4) το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους γκαρντ της να εκτελούν, απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (13-6 στο 4’) μετά από σερί 9-0! Από την άλλη, η Μακάμπι τα περίμενε όλα από τον Γουίλμπεκιν, με το αστέρι των Ισραηλινών να πετυχαίνει τους 10 από τους 19 πρώτους πόντους της ομάδας του. Με buzzer beater τρίποντο του Ρούντι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά +6 (25-19).

Το σόου των Μαδριλένων έξω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο κι έφερε την ομάδα του Λάσο στο +9 (31-22 στο 13’). Κάπου εκεί αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και με καλή άμυνα, έτρεξαν επιμέρους 12-3 και ισοφάρισαν (34-34 στο 17’). Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» βρήκε πάλι λύσεις από την περίμετρο και με 3 διαδοχικά τρίποντα μέσα σε ένα λεπτό, απομακρύνθηκε εκ νέου (43-34). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να έχουν καθαρό προβάδισμα (47-38), το οποίο χτίστηκε χάρη στα 9/16 τρίποντα!

Οι παίκτες της Ρεάλ δεν σταμάτησαν να εκτελούν ούτε στο 3ο δεκάλεπτο και με τον Γιαμπουσέλι να μπαίνει στην εξίσωση, ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (57-46 στο 25’). Η Μακάμπι απάντησε με σερί 6-0, αλλά οι «μερένγκες» έκλεισαν την 3η περίοδο στο +9 (65-56), με τον Κοζέρ να είναι ασταμάτητος.

Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι, αφού οι Ισραηλινοί «έσφιξαν» αμυντικά και με τον Σόρκιν να δίνει βοήθειες επιθετικά, πλησίασαν στο -5 (74-69 στο 36’). Κάπου εκεί όμως χάθηκε η συγκέντρωση από τους παίκτες του Εβέν, που υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη. Αυτό είχε ως συνέπεια να τρέξει σερί 8-0 η «βασίλισσα» και επί της ουσίας να καθαρίσει τη νίκη, η οποία ήρθε με σκορ 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-38, 65-56, 84-74.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-74