Έσπασε… ρόδι και παράδοση η Ζαλγκίρις

Πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα

Πρώτη νίκη, αλλά τη… νίκη για την Ζαλγκίρις Κάουνας. Οι λιθουανοί, επικράτησαν 86-73 της Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά σε μία κατάμεστη «Ζαλγκίριο Αρένα», φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 1-2 και υποχρεώνοντας παράλληλα την «βασίλισσα» στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση φέτος. Αυτή μάλιστα, ήταν η πρώτη νίκη των «πράσινων» στην έδρα τους απέναντι στην ισπανική ομάδα από τη σεζόν 2013/14 (τότε που η Ρεάλ ίσως και να επέλεξε στα πλέι οφ Ολυμπιακό), μετά από έξι παιχνίδια.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χέιζ και Γκριγκόνις. Σε κάκιστη κατάσταση για την Ρεάλ ο Καμπάτσο, με τον Ράντολφ να παλεύει μόνος του επιθετικά.

Το ματς:

Με τον Χέιζ σε πολύ καλή κατάσταση επιθετικά και όπλο την δημιουργία και την άμυνα, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 18-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν ήδη 8 ασίστ, ενώ ο Καμπάτσο είχε πάει στον πάγκο με δύο γρήγορα φάουλ. Η Ζαλγκίρις διεύρυνε το προβάδισμά της στο +8 (29-21 στο 14’) με το ΛεΝτέι να μπαίνει στην εξίσωση, όμως η αφύπνιση του Κάρολ, μείωσε για την Ρεάλ στο 17’ σε 33-30. Οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 38-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ έπαιξε πιο σοβαρά και συγκεντρωμένα και με πολλά επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 48-47 στο 25’. Δράστης της ανατροπής ήταν ο Ράντολφ, όμως η Ζαλγκίρις έμενε κοντά στο σκορ με τον Γκριγκόνις, για το 57-60 στο 30’. Με τη δύναμη της έδρας και εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Ρεάλ στα τρίποντα (8/23), η λιθουανική ομάδα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ 69-67, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με τον ΛεΝτέι στην καλύτερή του εμφάνιση σε επίσημο παιχνίδι στη νέα του ομάδα.

Η Ρεάλ δε μπορούσε να πάρει τίποτα από τα γκαρντ της και έτσι έχασε εντελώς τη επαφή με το σκορ (77-69 στο 38’), με τη Ζαλγκίρις που είχε 22 ασίστ για μόλις 7 λάθη, να πανηγυρίζει δίκαια την πρώτη της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Γουόλκαπ 6, Πέρες 5 (1), Λεκάβιτσιους, Χέιζ 15 (3), Γιανκούνας 6, Μιλάκνις, ΛεΝτέι 26 (1), Λαντέιλ 5 (1), Γκριγκόνις 13 (1), Ουλάνοβας 10 (1).
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 6, Ράντολφ 15 (3), Φερνάντεθ 2, Καμπάτσο 9 (1), Λαπροβίτολα 5 (1), Ρέγες, Ντεκ 7, Κάρολ 7 (1), Ταβάρες, Γιούλ 9 (1), Μίκι 6, Τέιλορ 7 (1).