Έσπασε το ρόδι σε ματς-θρίλερ με τη Βίρτους η Ζαλγκίρις

H Ζαλγκίρις τελικά επικράτησε οριακά με 68-65

Τι κι αν η Βίρτους Μπολόνια είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Ζαλγκίρις; Οι Λιθουανοί έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα (68-65), ανατρέποντας τα εις βάρος τους δεδομένα με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπραζντέικις (14π, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Σμιτς (13π, 5 ριμπάουντ), ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Γουίμς (15π.) Μίκι (9π, 4 ριμπάουντ) και Τζαϊτέ (9π.).

Το ματς:

Η Βίρτους μπήκε… φουριόζα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο λεπτό, χάρη σε καλάθι-φάουλ του Μίκι και τρίποντο του Χάκετ. Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους από βολές στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, η Βίρτους προηγήθηκε με 13-4, ενώ με συνεχόμενους πόντους του Κάιλ Γουίμς, πήρε διψήφιο προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου (14-24).

Ο Γουίμς συνέχισε να σκοράρει και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το 29-19 υπέρ της ομάδας του, ενώ ο Τεόντοσιτς ανέβασε τη διαφορά στο +12, για πρώτη φορά στο ματς, στο 13’ (19-31). Η Ζαλγκίρις έψαχνε τρόπους να αντιδράσει, αλλά ήταν άστοχη επιθετικά, πριν ο Ουλάνοβας μειώσει σε 31-36 για τους γηπεδούχους, στο 17’, και ο Μίκι «γράψει» το 31-38 του ημιχρόνου.

Σαφώς καλύτερη η εικόνα της Ζαλγκίρις στην τρίτη περίοδο, βελτιώθηκε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, κράτησε τη Βίρτους στους δύο μόλις πόντους στα 3:30 πρώτα της λεπτά και ισοφάρισε σε 40-40 με λέι-απ του Σμιτς. Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες στη συνέχεια του ματς, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη Βίρτους να προηγείται με 53-52, αλλά να έχει χάσει το μομέντουμ!

Με την μπάλα να… καίει στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να βρουν με συνέπεια λύσεις στην επίθεσή τους. Η Βίρτους πήρε προβάδισμα 5 πόντων (58-63) με καλάθια των Λούντμπεργκ και Οτζέλεγε, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς έχοντας το πάνω χέρι, ωστόσο οι λάθος επιλογές την άφησαν χωρίς πόντο στα τελευταία 2:30 λεπτά, επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να περάσει μπροστά και τελικά να πάρει τη νίκη με 68-65.

Έτσι, η Ζαλγκίρις πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα, μετά τις δύο ήττες από Μακάμπι και Ολυμπιακό, ενώ η Βίρτους έπεσε στο 1-2, αφού δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας, κόντρα στην Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65