Έσπασε την ισπανική… κατάρα ο Ολυμπιακός!

«Έπνιξε» τη Βαλένθια στη «Φοντέτα»

Όγδοη και… φαρμακερή για τον Ολυμπιακό!

Με την άμυνά τους οι «ερυθρόλευκοι» καθήλωσαν τη Βαλένθια, επικρατώντας 78-65 στη «Φοντέτα» και πανηγύριζαν την πρώτη τους νίκη απέναντι σε ισπανική ομάδα στη φετινή Ευρωλίγκα!

Παράλληλα, οι Πειραιώτες διατήρησαν το αήττητη στο γήπεδο των «νυχτερίδων», κάνοντας το 8/8, ενώ υπερκάλυψαν και το -7 της ήττας (63-56) στον πρώτο γύρο, στο ΣΕΦ.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Μπραζντέικις, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μετά τις μέτριες πρώτες επιθέσεις, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο για το +3 (5-8), στο 3’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έκαναν εύκολα λάθη, δίνοντας κλεψίματα στη Βαλένθια και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (13-11), στο 6’. Με την είσοδο του Ράιτ οι φιλοξενούμενοι τον αξιοποίησαν και προσπέρασαν (15-17), με τους γηπεδούχους να απαντούν για το δικό τους προβάδισμα (19-17), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με Πετρούσεφ και Γουόκαπ έκλεισαν μπροστά (19-21) την πρώτη περίοδο.

Με δύσκολα καλάθια του Γιόβιτς η Βαλένθια ανέκτησε το προβάδισμα (23-22), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με εξαιρετικές άμυνες που ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε λάθη και με τους Παπανικολάου, Ράιτ και Γουίλιαμς-Γκος στην επίθεση έκαναν σερί 12-0, για το +11 (23-34), στο 14’. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Οτζελέγε έγινε άλυτο… πρόβλημα για την άμυνα των Πειραιωτών, με τον Αμερικανό βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, αλλά και με τα επιθετικά ριμπάουντ του και έχοντας βοήθεια από τον Λόπεθ-Αροστέγι να φέρνουν τη διαφορά στον πόντο (35-36), στο 17’. Ο Πετρούσεφ έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (35-40), αλλά η αστοχία στα τελευταία λεπτά και οι Άντερσον και Λόπεθ-Αροστέγι διαμόρφωσαν το 39-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Βαλένθια-Ολυμπιακός 65-78

Ο Ίνγκλις έβαλε μπροστά τη Βαλένθια στην αρχή του δεύτερου μέρους (41-40), με τον Ολυμπιακό να απαντά ξανά με εξαιρετική άμυνα, πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ και με τους Πίτερς-Κάναν να βρίσκουν ρυθμό έτρεξε σερί 11-0, για το +10 (41-51), στο 25’. Με την επιστροφή του Οτζελέγε στο παρκέ οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (44-51), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με μπροστάρη τον Φαλ και με σερί 8-0, για το +15 (44-59), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν συνέχισαν το ίδιο και παρά τα καλάθια του Χάρπερ διατήρησαν τη διψήφια διαφορά (48-60), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με πολύ καλή άμυνα και τον ΜακΚίσικ να χτυπά στο ανοικτό γήπεδο, μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο και ξέφυγε στο +13 (53-66), στο 33’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν πολύ τις στροφές τους, αλλά διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά τους παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων (60-70), μέχρι το 36’. Στη συνέχεια, ο Ράιτ «κλείδωνε» τις κατοχές με τα ριμπάουντ του και με τον Κάναν να… λύνεται ακόμη περισσότερο επιθετικά η διαφορά ξέφυγε στο +16 (60-76) και η νίκη ήρθε με το τελικό 65-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78