«Έπνιξε» τη Ρεάλ και χτυπάει οκτάδα η φορμαρισμένη Φενέρ!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα επικράτησε 66-51

Φενέρ για οκτάδα! Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς έκανε μια… χαψιά και τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία νίκησε 66-51 στην Κωνσταντινούπολη σε εξ αναβολής ματς για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για τους Τούρκους, που ανέβηκαν στο 12-10. Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Γκούντουριτς (12 πόντοι), Πιέρ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Χένρι (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Από την άλλη, για την ομάδα του Λάσο -που υποχώρησε στο 20-4 και υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα μετά από 9 αγώνες– διασώθηκε μόνο ο Ταβάρες (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Απελπιστικά άστοχη η «βασίλισσα» (12/32 δίποντα, 6/30 τρίποντα).

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Γιουλ να εκτελεί, απέκτησε μικρό προβάδισμα (2-8) στο πρώτο 4λεπτο. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Λάσο «εξαφανίστηκαν» από το παρκέ στη συνέχεια κι… έσπασαν τα καλάθια. Με θαυμαστό πλουραλισμό στο σκοράρισμα, η Φενέρμπαχτσε έτρεξε σερί 17-0 και έκλεισε την περίοδο έχοντας +11 (19-8)!

Γιουλ και Ταβάρες προσπαθούσαν μόνοι τους να κρατήσουν όρθια τη «βασίλισσα», που μείωσε (21-16 στο 17’) κι ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν βραχυκυκλωμένοι. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς βρήκε τον τρόπο να απομακρυνθεί στο φινάλε του ημιχρόνου (27-17), με τους φιλοξενούμενους να έχουν 5/16 δίποντα και 2/15 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Η κυριαρχία των Τούρκων συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, όταν και εκτοξεύτηκαν στο +16 (38-22 στο 25’). Με σερί 6-0, η Ρεάλ ψαλίδισε κάπως τη διαφορά (40-30), αλλά η Φενέρ απάντησε με 8-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 18 πόντων (48-30)!

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πλησιάσουν, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν μέχρι το -11 (50-39 στο 32’). Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε περισσότερες λύσεις και με τον Ακπινάρ να πυροβολεί έξω από τα 6,75μ., απομακρύνθηκε εκ νέου (56-41 στο 33’). Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε τυπική διαδικασία, με τον Λάσο να ρίχνει… λευκή πετσέτα και τους γηπεδούχους να φτάνουν με άνεση στο ροζ φύλλο (66-51).

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 27-17, 48-30, 66-51.