Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό, λύγισε τη Μακάμπι!

Ήρωας για τους «πράσινους» ο Γουίλιαμς

Πέρασε τα... πάνδεινα αλλά επιτέλους νίκησε ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» λύγισαν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 88-86, ανεβαίνοντας στο 7-12 στην Ευρωλίγκα και παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, έδειξε να ελέγχει το ματς στο τέλος με ένα ξέσπασμα του Μπέικον (83-74), ωστόσο κόντεψε και πάλι να «αυτοκτονήσει» και χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο του Γουίλιαμς στα 7 δευτερόλεπτα για να πάρει τη νίκη!

Μια τετράδα τα έκανε όλα για τον Παναθηναϊκό. 21 πόντους είχε ο Λι που τα έδωσε όλα, ενώ 19 πρόσθεσε ο κομβικός στο τέλος Μπέικον και 17 ο Γουίλιαμς, που έβαλε και το μεγάλο σουτ στο τέλος. Πολύ θετικός και ο Παπαγιάννης, με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από τη Μακάμπι, που έπεσε στο 10-9, απίθανο ματς έκανε ο Μπόνζι Κόλσον με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ μεγάλη ζημιά έκανε ο Μπόλντγουιν με 21 πόντους, όμως αστόχησε στο τελευταίο σουτ ισοφάρισης.

Οι «πράσινοι» μπήκαν ορεξάτοι στο ματς και με λύσεις από τρίποντα των Γουίλιαμς και Λι αλλά και καλές προσπάθειες του Γ. Καλαϊτζάκη, προηγήθηκαν με 11-8. Ένα μακρινό σουτ του Παπαγιάννη έγραψε το 16-11, ενώ λίγο αργότερα με ακόμα ένα τρίποντο του Λι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +8 (21-13). Η Μακάμπι έτρεξε ένα 4-0 σερί με βολές από Μπόλντγουιν και Σόρκιν, πριν ο Μπέικον με ακόμα ένα σουτ από τα 6.75 γράψει το τελικό 24-17 της πρώτης περιόδου.

Οι Ισραηλινοί έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 9-2 με Μπόλντγουιν και Μάρτινγια το 26-26, ενώ λίγο αργότερα προηγήθκαν για πρώτη φορά με τον Νίμπο (30-31). Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» είχαν απάντηση στο καλό διάστημα της Μακάμπι, και με συνεχόμενους πόντους του Λι και θεαματικές φάσεις του Γουίλιαμς βρέθηκαν και πάλι στο +6 (41-35). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τέσσερις σερί βολές από Λι και Γκουντάιτις για το 45-37.

Το ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους έγινε… διαγωνισμός τριπόντων, με Γουόλτερς και Μπέικον από την πλευρά του Παναθηναϊκού και Κόλσον, Μάρτιν από αυτή της Μακάμπι να βρίσκουν στόχο (51-45). Ο Κόλσον με νέο μακρινό σουτ μείωσε στον 1 (52-51), πριν ο Μπράουν ισοφαρίσει για τους Ισραηλινούς (56-56). Ο Λι πάντως είχε απάντηση με δικό του τρίποντο (59-56) και ακόμα ένα με ταμπλό για το 62-58, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 65-58.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν και πάλι δυναμικά στην τέταρτη περίοδο, και με Κόλσον και Μπόλντγουιν πρωτοστάτες επέστρεψαν γρήγορα στο -1 (67-66). Ο τελευταίος ήταν άλυτο πρόβλημα, βρίσκοντας συνεχώς απαντήσεις στους πόντους του Παναθηναϊκού (69-68). Η ομάδα του Κάτας πέρασε και μπροστά με τον Μάρτιν (71-72), με Μπέικον και Παπαγιάννη να απαντούν (78-72). Ο πρώτος πήρε φωτιά και με άλλους πέντε σερί πόντους υπέγραψε το 83-74. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση με τη μόνιμη απειλή Κόλσον, που έβαλε δύο σερί τρίποντα για το 83-80. Η Μακάμπι ολοκλήρωσε την ανατροπή με Μπόλντγουιν και Νίμπο, τρέχοντας ένα 10-0 σερί (83-84), πριν ο Γουίλιαμς βάλει τεράστιο σουτ για το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86