Επιβλητική Άλμπα, «πάτησε» τη Ζενίτ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ζενίτ η Άλμπα, η οποία «πάτησε» την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης (85-65) και έκανε ιδανικό ποδαρικό στη φετινή Ευρωλίγκα, όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ρενέσες οι Νοκό (16 πόντοι με 7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Έρικσον (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Κάβανο (11 πόντοι), Γκίφι (10 πόντοι), με τους Βερολινέζους να έχουν 12/26 τρίποντα!

Από την άλλη, για την -πρωτάρα στη διοργάνωση- Ζενίτ διακρίθηκαν οι Τόμας (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Αμπρομάιτις (12 πόντοι), με τον Πλάθα να χάνει τον Αγιόν από το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο Μεξικανός σέντερ έσπασε τη μύτη του.

Στην εκκίνηση του αγώνα φάνηκε πως θα έχουμε ντέρμπι, με τους Ρώσους να προηγούνται (12-15 στο 6’), ωστόσο η γερμανική ομάδα βελτιώθηκε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (24-18) χάρη στην ευστοχία της στα τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένας… μονόλογος για την Άλμπα, που ήταν ανώτερη και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τους παίκτες του Ρενέσες να πυροβολούν έξω από τα 6,75 μ., οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 23-13 και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο έχοντας «αέρα» 16 πόντων (47-31).

Το… πάρτι των Γερμανών συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, με την Άλμπα να φτάνει μέχρι και το +23 (59-36 στο 25’) έχοντας τρομερό πλουραλισμό επιθετικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +17 (67-50).

Έτσι, η τέταρτη περίοδος έμοιαζε διαδικαστική υπόθεση, καθώς οι Ρώσοι δεν έδειχναν ικανοί να επανέλθουν, παρότι πλησίασαν κάπως (69-55 στο 32’). Έκτοτε, η ομάδα του Ρενέσες έσφιξε και πάλι την άμυνά της για να φτάσει στο τελικό 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-31, 67-50, 85-65.