Επιβίωσε στο θρίλερ με την Μπασκόνια και ελπίζει η Βαλένθια

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Βαλένθια, που επιβλήθηκε 86-81 της Μπασκόνια και περιμένει μια ήττα της Ζενίτ για να τερματίσει στην πρώτη οκτάδα!

Σε μια απίστευτη ματσάρα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Βαλένθια επικράτησε 86-81 της Μπασκόνια και την άφησε εκτός οκτάδας! Παράλληλα, οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στο 19-15 και ελπίζουν σε πρόκριση, αρκεί να χάσει η Ζενίτ ένα από τα δύο παιχνίδια της με Μακάμπι Τελ Αβίβ και Παναθηναϊκό.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γουίλιαμς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντούμπλιεβιτς (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Τόμπι (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από την άλλη, για τους Βάσκους διακρίθηκαν οι Χένρι (19 πόντοι, 7 ασίστ), Γκεντράιτις (17 πόντοι) και Πολονάρα (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Η Μπασκόνια μπήκε… φορτσάτη στο παιχνίδι και με σωστές επιλογές, απέκτησε «αέρα» 6 πόντων στο τρίλεπτο (2-8). Με τον Κάλινιτς να την καθοδηγεί, η Βαλένθια έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 και πέρασε μπροστά (11-10 στο 6’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με τον Γουίλιαμς να παίρνει τη σκυτάλη, απομακρύνθηκαν με +7 (21-14 στο 8’) με νέο 10-2. Με buzzer beater, ο Αμερικανός φόργουορντ των «νυχτερίδων», διαμόρφωσε το 25-21, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Πονσαρνάου «έπνιξαν» τους αντιπάλους τους και διατήρησαν μικρό προβάδισμα (33-26 στο 13’) βρίσκοντας περισσότερες λύσεις επιθετικά. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Βάσκων, με τον Γκεντράιτις να παίρνει μπρος και να καθοδηγεί την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 16-4, που είχε ως συνέπεια την πλήρη ανατροπή του σκηνικού (37-42 στο 19’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 5 πόντων (39-44).

Με τον Χένρι να εκτελεί, η Μπασκόνια απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου με +9 (47-56) κι έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους. Η απάντηση της Βαλένθια ωστόσο ήρθε στο τελευταίο τρίλεπτο και ήταν… ηχηρή! Η ομάδα του Πονσαρνάου έτρεξε επιμέρους 13-3 και με buzzer beater τρίποντο του Πρέπελιτς, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (60-59).

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τρίποντο του Σεντεκέρσκις, η Μπασκόνια απέκτησε μικρό προβάδισμα (68-71 στο 35’), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν με επιμέρους 8-1 και βρέθηκαν στο +4 (76-72 στο 37’).

Οι παίκτες του Πονσαρνάου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν «αέρα» νίκης (83-77) με 55 δευτερόλεπτα για τη λήξη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και επιχείρησαν μια μυθική ανατροπή, εκμεταλλευόμενοι από τα λάθη των «νυχτερίδων». Με δύο βολές του Σεντεκέρσκις, οι Βάσκοι μείωσαν στο -2 (83-81) στα 10’’, ενώ ο Γουίλιαμς απάντησε με 1/2 από τη γραμμή (84-81). Στη συνέχεια, ο Φαν Ρόσομ έκανε φάουλ στον Χένρι, που εξελίχθηκε σε μοιραίο, καθώς αστόχησε και στις δύο βολές (σ.σ. στη δεύτερη ηθελημένα).

Τον γκαρντ της Μπασκόνια μιμήθηκε -με δύο δευτερόλεπτα για το φινάλε- ο Γουίλιαμς (0/2 βολές), όμως οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ριμπάουντ και ο Ντούμπλιεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 39-44, 60-59, 86-81.