Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή κόντρα στην Παρτίζαν η Εφές

Παρότι βρέθηκε να χάνει με διαφορά 10 πόντων

Άντεξε στην πίεση της Παρτίζαν και επέστρεψε στις νίκες η Εφές, θριαμβεύοντας με 100-94 σε ένα μεγάλο ντέρμπι που έλαβε χώρα στην Κωνσταντινούπολη!

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος ηγήθηκε της ομάδας του με φανταστική εμφάνιση, 27 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπαόυντ, 3 κλεψίματα και 38 βαθμούς στο ranking, παρότι η συμμετοχή του στο παιχνίδι δινόταν αμφίβολη.

Έτσι, η Εφές επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδα στην Ιταλία από την Αρμάνι Μιλάνο, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-5 και ανεβαίνοντας στην 11η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Παρτίζαν γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία παιχνίδια της για την Ευρωλίγκα, πέφτοντας στο 4-6.

Εκτός από τον Λάρκιν πολύ καλή εμφάνιση για την Εφές πραγματοποίησε και οι Τόμπσον (18π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Καμίνσκι (24π), Ντόζιερ (21π) και Νάναλι (16π).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Παρτίζαν να μπαίνει πιο δυνατά, κάνοντας το 6-0 με συνεχόμενα τρίποντα των Καμίνσκι και Καμπόκλο, ενώ οι δυο τους έφτασαν γρήγορα τους 5 προσωπικούς πόντους, βάζοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά με 13-8. Ο Γουίλις ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων για το 11-13, αλλά ο Καμίνσκι «απάντησε» άμεσα για το 11-16, με την Παρτίζαν να έχει 4/6 τρίποντα στα πρώτα λεπτά. Ο Μπομπουά έδωσε συνέχεια στην βροχή τριπόντων για το 14-16, πριν ο Τζόουνς ισοφαρίσει με όμορφο hook μπροστά από τον ΛεΝτέι. Η Εφές πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (21-18) με τρίποντο του Γουίλις, ο οποίος έφτασε νωρίς τους 8 προσωπικούς πόντους, ενώ ο ΛεΝτεί ισοφάρισε σε 22-22 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καμίνσκι να γίνεται διψήφιος καρφώνοντας εντυπωσιακά και με τον Άτζουσιτς να ευστοχεί για τρεις, για το 24-27 υπέρ της Παρτίζαν, ωστόσο στη συνέχεια η Εφές «έδεσε» την άμυνά της και ανταμείφθηκε με σερί 14-2, φτιάχνοντας έτσι το μέγιστο προβάδισμά της στο ματς (38-29), με τον Λάρκιν (του οποίου η συμμετοχή στο παιχνίδι ήταν αμφίβολη) να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Ο Πονίτκα έδωσε «ανάσα» στην Παρτίζαν με τρίποντο για το 40-34, αλλά ο Τόμπσον έκανε διψήφια τη διαφορά (44-34), πριν έρθει το 50-45 του ημιχρόνου.

Οι Ντοζίερ και Νάναλι μπήκαν στην επιθετική εξίσωση για την Παρτίζαν, η οποία βρήκε επιθετικές λύσεις μειώνοντας στον πόντο (56-55) με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Παρτίζαν πέρασε μπροστά με συνεχόμενους πόντους του Νάναλι, ενώ ο Καμίνσκι έκανε τα πάντα στο παρκέ, διαμορφώνοντας το 60-64. Το σερί των Σέρβων έφτασε στο 7-0 με τρίποντο του Ντόζιερ, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με υπέρ της επί μέρους σκορ 29-14 και με τον Καμίνσκι να σκοράρει με buzzer-beater τρίποντο, για το 64-74.

Η Εφές... συνήλθε στην τέταρτη περίοδο, «απαντώντας» με δικό της σερί 14-4 και φαίρνοντας το ματς ξανά στα ίσα (78-78) με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν, ενώ οι δύο ομάδες στη συνέχεια πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι το 86-86. Εκεί, ανέλαβε δράση ο Λάρκιν, ο οποίος ανέβασε την διαφορά υπέρ της ομάδας του στο +7 (98-89), ενώ η Εφές έφτασε στο τελικό 100-94, για την πέμπτη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 64-74, 100-94