Έκοψε τη… φόρα της Ζενίτ η Μπάγερν!

Στον… σταθμό του Μονάχου σταμάτησε το «τρένο»

Ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο οδήγησε την Μπάγερν Μονάχου στη νίκη (82-80) επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 12-7.

Τέσσερις παίκτες των Βαυαρών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μπόλντγουιν να ήταν πρώτος σκόρερ με 17π. Από 15π. είχαν οι Λούτσιτς και Ρέινολντς, ενώ 14π. είχε ο Σίλι.

Από την άλλη, η ομάδα του Πασκουάλ μετρούσε τρεις σερί νίκες και υποχώρησε στο 11-6, αλλά κράτησε το +4 του πρώτου γύρου. Ξεχώρισαν οι Γκουντάιτις και Πάνγκος με 22π. και 17π. αντίστοιχα.

Από νωρίς ήταν σε θέση οδηγού η Ζενίτ (7-11), φτάνοντας στο +7 (9-16), στο 8’. Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Μπάρον έστειλε τους Ρώσους στο +6 (13-19), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να είχαν τον έλεγχο, ενώ με τον Γκουντάιτις να φτάνουν στο +10 (27-37), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, απλά οι Βαυαροί μείωσαν σε 32-40.

Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα και τον Σίλι να «ζεσταίνεται» η Μπάγερν αρχικά ισοφάρισε (45-45) και με τον Ρέινολντς να παίρνει την… σκυτάλη, πήγε στο +5 (51-46), στο 27’. Η απάντηση της Ζενίτ ήρθε με τον Πάνγκος και με ένα 7-0 (51-53), αλλά τον Τσίπσερ να κρατά τους Βαυαρούς (56-56).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Λούτσιτς τράβηξε το… κουπί για την Μπάγερν και την έστειλε στο +7 (65-58), στο 33’. Η αντίδραση της Ζενίτ ήρθε με την επιστροφή του Χόλινς στο παρκέ, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην ισοπαλία (70-70), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Μπόλντγουιν να πετυχαίνει ένα κρίσιμο καλάθι για το +3 (80-77), στα 30’’ πριν τη λήξη. Οι Βαυαροί έβγαλαν την επόμενη άμυνα και πήραν τη νίκη με το τελικό 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80