Έκοψε τα… φτερά της Μπάγερν η ΤΣΣΚΑ

Με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Μιλουτίνοφ

Με… φόρα από το Κάουνας, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε και από το Μόναχο, νικώντας 89-81 την Μπάγερν, για το 7-3.

Ντέρμπι ήταν για 34 λεπτά το ματς, με την ομάδα του Ιτούδη να κάνει ένα κομβικό 11-0 σε εκείνο το σημείο και να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της.Κορυφαίοι των Ρώσων ήταν οι Μάικ Τζέιμς και Νίκολα Μιλουτίνοφ, με τον Αμερικανό να είχε 25 πόντους και τον Σέρβο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τους Βαυαρούς, που πήγαν και εκείνοι στο 7-3, ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Ρέινολντς με 18π.

Χωρίς ρυθμό και με λάθη εκατέρωθεν ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά του (6-4). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ άνοιξε τον ρυθμό, ξέφυγε στο +6 (8-14) και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την Μπάγερν όμως να μένει κοντά (17-18), χάρη στον Ρέινολντς.

Με ένα 6-0 ξεκίνησαν στη δεύτερη περίοδο οι Βαυαροί (23-18), με τον Τζέιμς να ισοφαρίζει (25-25), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πολύ ισορροπημένο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει (34-34), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα καλό τελευταίο δίλεπτο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (39-36).

Καλά κρατούσε το ντέρμπι και στο δεύτερο μέρος, με την ΤΣΣΚΑ όμως να είχε περάσει μπροστά (45-46). Ένα μίνι ξέσπασμα με τον Μιλουτίνοφ έστειλε τους Ρώσους στο +5 (47-52), με την Μπάγερν να το μαζεύει αμέσως με τον Σίσκο (52-52), στο 25’. Έκτοτε, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Τζέιμς να παίρνει… μπρος προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +4 (60-64).

Με τον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισε και στην τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ, πηγαίνοντας στο +7 (64-71), στο 34’. Η αντίδραση των Βαυαρών ήταν ένα τρίποντο και φάουλ του Λούτσιτς (68-71), με την ομάδα του Ιτούδη να απαντά αμέσως με ένα 11-0 με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν για το +14 (68-82) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 81-89.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-36, 60-64, 81-89