Εκκωφαντικό «αντίο» από τον Ιωνικό στο FIBA Europe Cup!

Εκπληκτική εμφάνιση απο τον Χουγκάζ που σημειώσε 28 πόντους

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία ο Ιωνικός! Οι «κυανόλευκοι» διέλυσαν με 93-79 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Κλειστό του Πλάτωνα, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 6ου γκρουπ του FIBA Europe Cup.

Δύο νίκες στο φινάλε του ομίλου για τους «κυανόλευκους» των πολλών αγωνιστικών και διοικητικών προβλημάτων, οι οποίοι ωστόσο είχαν αποκλειστεί ήδη (3οι, 3Ν-3Η), μετά τη μη κάλυψη του χάντικαπ στο ματς με την Αντβέρπ (87-90, 9/11). Αδιάφοροι βαθμολογικά και οι Πορτογάλοι, οι οποίοι είχαν διασφαλίσει ήδη την πρώτη θέση (4Ν-2Η).

Μόλις οκτώ παίκτες αγωνίστηκαν για τον Ιωνικό, με τον Χουγκάζ (28π., 11ρ., 3 ασ., 2λ., 1κλ., 1κοψ.) να πραγματοποιεί και πάλι συγκλονιστική εμφάνιση. Από κοντά και ο Τζέρμαν (23π., 8ριμπ., 3 ασ., 7λ., 2κλ.).

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με τον Χουγκάζ να βγαίνει μπροστά για τους γηπεδούχους. Η διαφορά άρχισε να ανοίγει στη δεύτερη περίοδο. Οι «κυανόλευκοι» στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου άρχισαν να τρέχουν έναν εκπληκτικό σερί 15-0, φτάνοντας στο υπέρ τους 51-33.

Ο Ιωνικός ήταν πολύ καλός δημιουργικά (20 ασίστ), αλλά και με αρκετά λάθη (17). Ωστόσο, οι Πορτογάλοι ήταν άστοχοι τόσο στα σουτ δύο πόντων (18/40), όσο και έξω από τα 6,75μ. (7/29). Η ομάδα της Νίκαιας έφτασε στη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά (+19, 55-36) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Χουγκάζ και Τζέρμαν συνέχιζαν να είναι «καυτοί» οδηγώντας την ομάδα τους στην εντυπωσιακή νίκη.