Διαβολοβδομάδα... χαράς για τη Μονακό

«Πάτησε» και την Άλμπα

Συνήλθε μετά το εφιαλτικό ξεκίνημα η Μονακό!

Η γαλλική ομάδα απάντησε στις 2 ήττες της εκκίνησης με 2 σερί νίκες στη «διαβολοβδομάδα», αφού μετά τον Ερυθρό Αστέρα επικράτησε πολύ εύκολα και της Άλμπα Βερολίνου 86-75 για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ανεβαίνοντας στο 2-2.

Οι Μονεγάσκοι τα βρήκαν σκούρα για περίπου ένα ημίχρονο, ωστόσο από την τρίτη περίοδο και μετά πάτησαν το «γκάζι», ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 4η ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές.
Κορυφαίος των νικητών ήταν και πάλι ο Μάικ Τζέιμς, που μέτρησε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ μέτρησε ο Άλφα Ντιαλό, ενώ βοήθησε με 5 πόντους και 2 ασίστ στα λίγα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε ο Κέμπα Γουόκερ. Aπό τους ηττημένους, προσπάθησε με 17 πόντους ο Ματ Τόμας, ενώ 15 πέτυχε ο Στέρλινγκ Μπράουν.

Η Μονακό μπήκε με πολύ ρυθμό στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τη φόρα της για να ξεφύγει με 12-3, κρατώντας κολλημένη την επίθεση των Γερμανών και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά με Μοτιεγιούνας και Μπράουν. Σταδιακά, με ηγέτη τον Τίμαν, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν, ενώ Μάτισεκ και Ντελόου πέτυχαν τρίποντα για το 16-12. Οι Γάλλοι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις, και ο Στερλινγκ Μπράουν έβαλε buzzer beater για το 18-16 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Άλμπα κατάφερε να προηγηθεί με 5-0 επιμέρους σκορ δια χειρός Μπράουν και Ματ Τόμας (20-21). Η είσοδος του Κέμπα Γουόκερ άλλαξε τον ρυθμό της Μονακό, με τον πρώην ΝΒΑer να καθοδηγεί την ομάδα του σκοράροντας και δημιουργώντας. Αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να βρεθούν ξανά στο +9 (34-25), το οποίο διαμορφώθηκε από απίθανο κάρφωμα του Οκόμπο. Η Μονακό συνέχισε να παίζει εξαιρετικά, και ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με τρίποντο από τον Ουατάρα (42-32). Οι Γερμανοί είχαν όμως και πάλι απάντηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Ντελόου και Τίμαν μείωσαν σε 45-40. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-40, χάρη σε βολές του Τζέιμς.

Γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αποκατέστησαν τη μεγάλη διαφορά τους, αφού έτρεξαν ένα επιμέρους 9-0 με Τζέιμς και Ντιαλό για το 56-43. Οι δυο τους ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και συνέχισαν δυναμικά, ανεβάζοντας το προβάδισμα της ομάδας τους στο +16 (62-46) για πρώτη φορά. Η Άλμπα κατάφερε να απαντήσει με κορυφαίο τον Τζάστιν Μπιν, ωστόσο δεν μπόρεσε να πλησιάσει αρκετά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 67-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μονεγάσκοι φρόντισαν από νωρίς να... βάλουν το παιχνίδι για «ύπνο», αφού με δύο τρίποντα δια χειρός του Κορνελί βρέθηκαν στο +14 (63-59). Με προταγωνιστή τον Πρόσιντα, η Άλμπα έκανε μία τελευταία προσπάθεια και μείωσε σε 75-66, ωστόσο από εκεί και πέρα το ματς έγινε μονόλογος της Μονακό, η οποία με Τζέιμς και Ουατάρα ξέφυγε στο +15 (86-71) και έβαλε ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη, κάνοντας το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα».

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 47-40, 67-56, 86-75