Δεύτερη νίκη για Βίρτους Μπολόνια

Άνετα την Άλμπα με σούπερ Σενγκέλια

Μήπως υποτιμήσαμε την Βίρτους Μπολόνια; Η αναγεννημένη ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκανε δύο τις νίκες της στην Ευρωλίγκα, καθώς μετά την έκπληξη στο Μονακό, κέρδισε και την Άλμπα, με 87-76 στην «Paladozza».

Ο Τόκο Σενγκέλια με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ ο Στέρλινγκ Μπράουν είχε 17 πόντους για τους Βερολινέζους που παραμένουν χωρίς νίκη μετά από τρεις αγώνες.

Ο Μάρκο Μπελινέλι έδωσε από την αρχή τον τόνο με επτά προσωπικούς πόντους (9-2) και η Βίρτους έπιασε από το… λαιμό την Άλμπα κλείνοντας το δεκάλεπτο με 27-11 και 5/11 τρίποντα. Με τον Τόκο Σενγκέλια να μπαίνει στην εξίσωση και τη σταθερά της άμυνάς τους, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο κλείνοντας το ημίχρονο στο +18, 44-26, παρά τις προσπάθειες του Τίμαν για τους Βερολινέζους.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και με την αφύπνιση του Ολίντε πλησίασαν στους εννιά, 53-44. Ωστόσο η Βίρτους έκλεισε την περίοδο με ένα επί μέρους 12-4 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Λούντμπεργκ και απομακρύνθηκε στο 67-51. Οι προσπάθειες του Σπανιόλο στην τελευταία περίοδο μάζεψαν τη διαφορά (79-68), ο Μπράουν την έριξε και στους οκτώ στο τελευταίο δίλεπτο (80-72) αλλά ο χρόνος δεν έφτανε στην Άλμπα για να απειλήσει ουσιαστικά.

Δεκάλεπτα: 27-11, 44-26, 67-51, 87-76