Δεν... μάσησαν Βιλερμπάν και Κώστας Αντετοκούνμπο!

Η Βιλερμπάν πέρασε 71-67 από το Βερολίνο

Βιλερμπάν για μεγάλα πράγματα φέτος! Σε ένα κακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος με πολλά και αβίαστα λάθη απόρροια και του άγχους (12 έναντι 20), οι Γάλλοι πέρασαν με 71-67 από το Βερολίνο και την έδρα της Άλμπα, κάνοντας το «2 στα 2» στη φετινή Euroleague!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κρις Τζόουνς (22πόντους), με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί και εκείνος σπουδαία εμφάνιση με 9 πόντους (3/3δ., 0/1τρ., 3/3β.), 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκς, έχοντας παράλληλα την καλύτερη βαθμολογία στο σύστημα αξιολόγησης της Βιλερμπάν με 17 μονάδες σε 16 λεπτά συμμετοχής!

Όσον αφορά τους Γερμανούς, η εμφάνιση του Μαόντο Λο με 20 πόντους και 3 ασίστ δεν ήταν αρκετή μένοντας χωρίς νίκη μετά το πέρας των δύο πρώτων αγωνιστικών, σε ένα βράδυ που σούταραν με το... τραγικό 18% πίσω από τα 6.75μ. (6/33).

Αρκετά ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ένα «ξέσπασμα» όμως την Άλμπα με διαδοχικούς πόντους των Λο και Ντα Σίλβα επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 9-0 για το 13-7 στο 8'. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-13.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Βιλερμπάν ανέβασε «στροφές» και με πέντε μαζεμένους πόντους του Κώστα Αντετοκούνμπο μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις για το 24-20 στο 14'. Διάστημα στο οποίοι οι Γάλλοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 (!) με το οποίο πήραν τα ηνία του αγώνα και ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (24-30 στο 17'), με το ημίχρονο να κλείνει 31-34.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι με νέο... ξέσπασμα στα μέσα του δεκαλέπτου και με νέο σερί 11-0 έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 για το 37-45 στο 27'. Η αστοχία των Γερμανών πίσω από τα 6.75μ. συνεχίστηκε και παρά τις προσπάθειες του Λο, το δεκάλεπτο τους βρήκε στο -6 και το 43-49.

Με τους παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ να παίζουν εξαιρετικά και στις δύο άκρες του παρκέ, κράτησαν την Άλμπα χωρίς πόντο στο πρώτα 4 λεπτά της τελευταίας περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14 για το 57-43 στο 34'. Κάπου εκεί η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος, καθώς παρά την αντεπίθεση των Γερμανών στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο ματς, με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τη Βιλεμπράν νικήτρια με 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-34, 43-49, 67-71