«Βατερλώ» του Ολυμπιακού στο Κάουνας

Τον απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την οκτάδα

Παράδοση άνευ όρων για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας!

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν τη συντριβή με 94-69 από τη Ζαλγκίρις, πέφτοντας στο 9-14 και κοιτώντας πλέον την οκτάδα με το… κιάλι. Στα άλλα αρνητικά του ματς, οι τραυματισμοί των Βασίλη Σπανούλη και Τέιλορ Ρότσεστι, οι οποίοι καθηλώθηκαν στον πάγκο σχεδόν σε όλο δεύτερο 20λεπτο.

Με τους Μιλουτίνοφ, Ρούμπιτ, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μπόλντγουιν ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Με 3/3 επιθέσεις μπήκαν στο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» (4-7), αλλά στη συνέχεια έκαναν απανωτά εύκολα λάθη, με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για να κάνει ένα σερί 9-0 και να ξεφύγει στο +6 (13-7), στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (13-11), όμως ο «ζεστός» Ουλάνοβας πήγε τους γηπεδούχους στο +7 (18-11), στο 8’. Η νέα απάντηση της ομάδας του Μπαρτζώκα ήρθε με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Ρούμπιτ (18-17), ωστόσο οι Λεκαβίτσιους και ΛεΝτέι, που ήρθαν από τον πάγκο, έστειλαν τους Λιθουανούς στο +5 (22-17), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τη δεύτερή του πεντάδα, αποτελούμενη από Έλις, Βεζένκοβ, Πολ, Ρότσεστι και Κόνιαρη μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν πήρε καμία προσφορά, με τη Ζαλγκίρις αρχικά να πηγαίνει στο +10 (27-17). Το τρίποντο του Βεζένκοβ έκοψε το μικρό σερί των Λιθουανών, ωστόσο οι ΛεΝτέι, Λεκαβίτσιους και Ρίβερς έστειλαν τη διαφορά στο +14 (34-20), στο 14’. Έπειτα από τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, οι «ερυθρόλευκοι» -χωρίς αλλαγές στην πεντάδα- έδειξαν περισσότερη όρεξη για άμυνα και με τον Ρότσεστι να ενεργοποιείται επιθετικά, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (39-31), στο 16’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους Πειραιώτες να χάνουν τον δικό τους στην επίθεση και τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονταν το μπόνους των βολών και να πηγαίνουν στο +11 (44-33), στο 19’, με τους Μιλουτίνοφ και Βεζένκοβ να διαμορφώνουν το 46-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς ρυθμό στην επίθεση, με κακές επιλογές, ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, με τη Ζαλγκίρις από την άλλη να είχε ορεξάτο τον Μιλάκνις, ο οποίος είχε «ζεσταθεί» έξω από τα 6,75μ. και εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (57-43), στο 24’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν κάποιες άμυνες, αλλά ούτε τότε βρήκαν επιθετικό ρυθμό, με τη συγκομιδή τους να ήταν 2/4 βολές (57-45), μέχρι το 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν εντελώς τη συγκέντρωσή τους και την επαφή τους με τα ματς, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο στην επίθεση (έχασαν και τον Σπανούλη με τραυματισμό) και από την άλλη αφήνοντας τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει ακόμη στο +24 (69-45). Το μόνο που άλλαξε στο τέλος ήταν τρεις πόντοι του Βεζένκοβ, για το 69-48.

Με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός είχε σκορ στην επίθεση, αλλά η άμυνά του ήταν τραγική, με τη διαφορά να ήταν στα ίδια επίπεδα (75-54) και στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν κάποιες άμυνες και με τον Βεζένκοβ μείωσαν στο -15 (77-62), στο 34’. Έπειτα, ήρθε νέο… μπλακ άουτ για την ομάδα του Πειραιά, με τους Ουλάνοβας και Μιλάκνις να στέλνουν τη διαφορά στο +23 (85-62), με τα τελευταία λεπτά να ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το… μαρτύριο του Ολυμπιακού να ολοκληρώνεται με το τελικό σκορ στο 94-69, ενώ νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει ακόμη και στο +27 (92-65).

Πηγή: sport-fm