Αυτός ναι, ήταν Παναθηναϊκός!

«Πάτησε» τη Βαλένθια (91-72) κι έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για τη συνέχεια

Αυτός ναι, θύμιζε Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και ξεχαρβάλωσαν τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ (91-72), στην πιο γεμάτη εμφάνισή τους στη φετινή Ευρωλίγκα.

Εξαιρετική εικόνα από το «τριφύλλι», που είχε διάρκεια και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι του. Στο 8-14 ανέβηκε η ομάδα του Κάτας, που έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον.

Κορυφαίοι οι Νέντοβιτς (16 πόντοι, 7 ασίστ), Μποχωρίδης (12 πόντοι, 5 ασίστ) και Μήτογλου (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ), κυρίαρχοι κάτω από τις ρακέτες οι Παπαγιάννης (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Όγκαστ (8 πόντοι).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάθεση και στις δύο άκρες του παρκέ (8-4 στο 4’). Από την άλλη, η Βαλένθια βρήκε λύσεις με τρίποντα του Μαρίνκοβιτς και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν (12-10 στο 5’).

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Παπαγιάννης, ο οποίος έστησε… πάρτι στη ρακέτα των φιλοξενούμενων και οδήγησε τους «πράσινους» σε σερί 8-0, που τους έστειλε σε νταμπλ σκορ (20-10 στο 7’). Εντούτοις, το «τριφύλλι» μπλόκαρε κι έδωσε τη δυνατότητα στους Ισπανούς να μειώσουν σε απόσταση βολής στο φινάλε της πρώτης περιόδου (22-20).

Η 2η περίοδος ήταν μία από τις καλύτερες του Παναθηναϊκού στη φετινή Ευρωλίγκα! Ειδικά μετά το πρώτο τρίλεπτο, οι παίκτες του Κάτας κυριαρχούσαν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο και παίζοντας καταπληκτικές άμυνες, πέτυχαν επιμέρους 13-2 και εκτοξεύτηκαν στο +14 (42-28 στο 16’).

Μάλιστα, με τρίποντα από Μπέντιλ και Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» απομακρύνθηκαν για πρώτη φορά με 16 πόντους (48-32). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται 48-34 έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (14/19) και 15 ασίστ!

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Παπαπέτρου, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να φέρνει την ομάδα του στις παρυφές των 20 πόντων (53-34). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Κάτας μπλόκαρε επιθετικά για περίπου 2-3 λεπτά, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στη Βαλένθια να ρίξει τη διαφορά (59-48 στο 26’) και ανάγκασε τον Ισραηλινό τεχνικό να ζητήσει τάιμ άουτ για να τα ψάλλει στους παίκτες του.

Μετά από αυτό το κακό διάστημα, οι «πράσινοι» ανέκτησαν τη συγκέντρωσή τους και με λογικές επιλογές στην επίθεση, αλλά και βελτιωμένη άμυνα, έτρεξαν σερί 7-0 που τους έφερε στο +18 (66-48 στο 27’). Η 3η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν… παράσταση νίκης (68-52).

Οι παίκτες του Κάτας δεν είχαν διάθεση να σηκώσουν το πόδι από το γκάζι και δεν έκαναν… δώρα ούτε στην 4η περίοδο. Βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα κι έχοντας ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε με διαφορά 20 πόντων (80-60 στο 35’) και στην ουσία καθάρισε την υπόθεση-νίκη.

Κάπου εκεί επήλθε μια σχετική χαλάρωση στο στρατόπεδο των γηπεδούχων, αλλά δίχως συνέπειες. Η Βαλένθια μείωσε κάπως (84-70 στο 38’), με τον τεχνικό των «πράσινων» να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα. Με διαδοχικούς πόντους από τον Μποχωρίδη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72.