Ασέλγησε στο… πτώμα της Χίμκι η Εφές

Η Αναντολού Εφές διέσυρε με σκορ 99-60 τη Χίμκι και βρίσκεται για τα καλά σε τροχιά οχτάδας...

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Αναντολού Εφές το παιχνίδι με τη Χίμκι στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ασέλγησαν στο… πτώμα της ρωσικής ομάδας, την οποία διέλυσαν με σκορ 99-60

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της τουρκικής ομάδας, που έχει πλέον ρεκόρ 11-9 και «χτυπάει την πόρτα» της οχτάδας, ενώ για τη ρωσική ομάδα, που έχει ρεκόρ 2-18, ήταν η 12η(!) συνεχόμενη ήττα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σανλί (19π. / 3ρ. / 2ασ.), Λάρκιν (15π. / 5ρ. / 5ασ.), Τουντσέρ (12π. / 5ρ. / 4ασ.) και Ντάνστον (12π. / 2ρ.). Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκαν οι Μίκι και Σβεντ που πέτυχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Η Αναντολού Εφές μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι και προηγήθηκε 7-0 και 12-5. Η Χίμκι είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και παρά τα ταιμ άουτ του Ρίμας Κουρτινάιτιτς, δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ. Οι Τούρκοι είχαν «πάρει φωτιά» στην επίθεση και στο 7’ έφτασαν τη διαφορά στο +10 (22-12), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Χίμκι μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα-επίθεση και με σερί 10-4, μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (30-29). Λάρκιν και 11 και Σβεντ με 13 πόντους, ήταν τα «πρώτα βιολιά» για τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 34-32 στο 16’. Μετά οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και… εξαφανίστηκαν. Μέσα σε δύο λεπτά το σκορ έγινε 45-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο +16 (52-36) με τρίποντο του Ντάνστον στην εκπνοή.

Αν περίμενε κανείς την αντίδραση των παικτών της Χίμκι, έκανε μεγάλο λάθος, γιατί αυτή δεν ήρθε ποτέ. Παρά τη διαφορά, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το «μαχαίρι στα δόντια» και με σερί 10-3, έφτασαν στο +25 (64-39), ενώ δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το ταμπλό έγραφε 72-42. Οι παίκτες της ρωσικής ομάδας είχαν… παραδώσει πνεύμα και στην ουσία απέμενε να μάθουμε ποιο θα ήταν το τελικό σκορ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά μια τυπική διαδικασία με τη Χίμκι όχι μόνο να μην μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς, αλλά να βλέπει τη διαφορά να αυξάνεται ακόμη περισσότερο. Η Αναντολού Εφές έφτασε να προηγείται ακόμη και με 41 πόντους διαφορά (97-56), με το τελικό σκορ να είναι το 99-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60.