Απτόητη Αρμάνι, βύθισε κι άλλο την Εφές!

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Μιλάνου

Ακόμα μία νίκη για την Αρμάνι, η οποία επικράτησε 75-71 υποδεχόμενη την Εφές. Στο 4/4 οι Ιταλοί, με τους πρωταθλητές να μην μπορούν να ολοκληρώσουν την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο μένοντας στο 0/4.

Το ματς:

Ύστερα από ένα ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά (7-7), οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χτίζουν τις πρώτες διαφορές, φτάνοντας στη μεγαλύτερή τους στον αγώνα (+9, 10-19). Μάλιστα, με τους Μίτσις και Πετρούσεφ να ηγούνται πήγαν στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι 21-16.

Ωστόσο, η Αρμάνι άρχισε να ανεβάζει… στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο. Με «όπλο» της τη δημιουργία και την ευστοχία της από τα 6,75μ. και με ένα «ξέσπασμα» (σερί 14-0) από τα μέσα της περιόδου την έφερε στο 39-34, ούσα στο +6 (42-36) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αντίστοιχη συνέχεια και στην 3η περίοδο για τους γηπεδούχους, στο τέλος της οποίας έφτασαν στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά (+14) για το 63-49.

Η Εφές δεν είχε πει την τελευταία της «κουβέντα» και με ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα τελευταίου δεκαλέπτου μείωσε στους τρεις (63-60) στο 34'. Με πέντε πόντους του Μήτογλου, η Αρμάνι πήγε στο 68-62, φτάνοντας εν τέλει στο 75-71 και στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 63-49, 75-71.