Αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός και συντριβή-πισωγύρισμα από Άλμπα

Ένας θλιβερός Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια από την Άλμπα στο Βερολίνο 94-65 και γύρισε αρκετά βήματα πίσω

Ξεχνώντας στο… Βελιγράδι το μαχητικό του πνεύμα, ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε άνευ όρων στην Άλμπα γνωρίζοντας βαριά ήττα στο Βερολίνο με 94-65 και υποχώρησε στο 1-2.

Τραγικοί οι «πράσινοι», δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν τον ρυθμό των πρωταθλητών Γερμανίας στην άμυνα, ενώ στην επίθεση είχαν αστοχία, έλλειψη ιδεών και πολλά λάθη. Κάπως έτσι η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς βρέθηκε και στο -31. Και πώς να γίνει αλλιώς όταν στο ματς είχε 12/39 δίποντα (30,8%), 14/24 βολές (58,3%) και περισσότερα λάθη (15) από ασίστ (14);

Μόνο ο Άντριους του πρώτου ημιχρόνου διασώθηκε, πέρα από τους 300 φίλους του «τριφυλλιού» που τραγουδούσαν ως το τέλος. Στροφή, πλέον, στο πολύ δύσκολο ματς της Παρασκευής με την ισχυρή Μονακό στο ΟΑΚΑ (21:00).

Λι, Γκριγκόνις, Γ. Καλαϊτζάκης, Γουίλιαμς και Παπαγιάννης συνέθεσαν την πρώτη πεντάδα του Παναθηναϊκού, που με την ορμή του Αμερικανού φόργουορντ μπήκε καλά στο ματς (0-3, 3-5). Γρήγορα όμως τα εύκολα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό στην επίθεση και με διαδοχικά τρίποντα (5/8) να ξεφύγουν με 17-6 κάνοντας ένα 12-0. Οι «πράσινοι» έμειναν πεντέμισι λεπτά χωρίς σκορ μέχρι να σπάσουν το ρόδι με διαδοχικές βολές Πονίτκα και Γκουντάιτις και να κλείσουν την περίοδο στο -8 (17-9) έχοντας 4/8 βολές, 1/5 τρίποντα και 1 ασίστ για 4 λάθη.

Άντριους και Μαντζούκας πρόσφεραν σκορ εντός πεδιάς στον Παναθηναϊκό μετά από περίπου επτά λεπτά, 19-14. Οι φιλοξενούμενοι λειτουργώντας καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ πλησίασαν στο καλάθι, 21-19. Όμως με αβίαστα λάθη και πολλές χαμένες βολές, η Άλμπα απομακρύνθηκε ξανά, 32-21. Παρά τις προσπάθειες του συγκινητικού Άντριους (13π. στο ημίχρονο), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 43-30, προτού ο αρνητικός Γκριγκόνις μειώσει σε 43-33.
Άλμπα-Παναθηναϊκός 94-65

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε αδιόρθωτος από τα αποδυτήρια. Ξανά πολλά λάθη, ξανά κακές επιλογές στην επίθεση, ξανά αδυναμίες στην άμυνα. Η Άλμπα δεν ήθελε πολύ να πατήσει γκάζι και με τον Κουμάντζε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια έφτασε στο 50-33 μέσα σε τριάμισι λεπτά. Το τάιμ άουτ του Ράντονιτς δεν σταμάτησε τον κατήφορο των «πράσινων» που βρέθηκαν στο -27 (60-33) και το πρώτο καλάθι του «τριφυλλιού» στο δεκάλεπτο ήρθε 4:19 πριν αυτό τελειώσει, δια χειρός Λι. Λίγη παραπάνω προσπάθεια και συγκέντρωση αρκούσε ώστε ο Παναθηναϊκός να μειώσει στους 17, 62-45, όμως αντίπαλο πλέον είχε και τον χρόνο.

Η Άλμπα δίχως να φορτσάρει ή να απειληθεί συνέχισε να κυριαρχεί και στην τελευταία περίοδο. Παρότι κάποιες πρωτοβουλίες του Γκριγκόνις ψαλίδισαν την απόσταση σε 66-50, αρκούσε να «χαϊδέψουν» το γκάζι οι γηπεδούχοι για να εκτοξευτούν στο +31, 85-54. Ο απελπισμένος Ράντονιτς προσπαθούσε να σώσει ό,τι σώζεται με τάιμ άουτ, αλλά… εις μάτην.

Δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65