Άντεξε στην αντεπίθεση και λύγισε την Αρμάνι Μιλάνο η Άλμπα

Οι Ιταλοί έρχονται με φόρα στο ΟΑΚΑ για την αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό

Η ψυχωμένη Άλμπα άντεξε στην αντεπίθεση της Αρμάνι Μιλάνο και υποχρέωσε την ομάδα του Μεσίνα σε 4η διαδοχική ήττα (81-76).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Άλμπα Βερολίνου, που επικράτησε 81-76 της αποκαρδιωτικής Αρμάνι Μιλάνο και έρχονται με φόρα στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό (10/12).

Πρωταγωνιστές για τους Γερμανούς, που ανέβηκαν στο 5-8, οι Έρικσον (21 πόντοι με 5/8 τρίποντα), Λο (12 πόντοι, 6 ασίστ) και Σίκμα (9 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

Από την άλλη, η ομάδα του Μεσίνα υποχρεώθηκε σε 4η σερί ήττα και υποχώρησε στο 8-5. Για τους Ιταλούς, που βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με διαφορά 17 πόντων, ξεχώρισαν οι Χάινς (10 πόντοι), Σιλντς (9 πόντοι, 5 ασίστ). Θετικό ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθείς Μπέντιλ (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Με τον Μέλι να δείχνει… ζεστός, η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε καλύτερα και πήρε μικρό προβάδισμα (5-8 στο 3’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Μεσίνα εγκλωβίστηκε στις αμυντικές «δαγκάνες» των γηπεδούχων, που έτρεξαν 14-2 και ξέφυγαν με +9 (19-10 στο 7’). Η απάντηση των Ιταλών ήρθε με 5-0, που τους έφερε στο -4 στο φινάλε της περιόδου (19-15).

Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και ισοφάρισαν με τον Ντιλέινι να παίρνει μπρος (24-24 στο 14’). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Έρικσον, ο οποίος οδήγησε την Άλμπα στο +10 (38-28 στο 18’) με μεγάλα τρίποντα. Οι παίκτες του Γκονθάλεθ διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 43-33.

Οι Γερμανοί μπήκαν… αγριεμένοι στην 3η περίοδο και με τον Έρικσον να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, εκτοξεύτηκαν στο +17 (60-43 στο 25’), την ώρα που οι παίκτες του Μεσίνα τα είχαν χαμένα. Στο φινάλε του δεκαλέπτου, η Αρμάνι Μιλάνο σοβαρεύτηκε και μείωσε κάπως (67-56), με τους Σιλντς και Μέλι να την κρατούν όρθια.

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι Ιταλοί πίεσαν στην άμυνα, κάτι που απέδωσε καρπούς, αφού πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (69-66 στο 33’). Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, ωστόσο οι παίκτες της Άλμπα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους στα ριμπάουντ, κρατήθηκαν στην πρωτοπορία (77-76) με 92 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Δύο βολές του Έρικσον και ένα εύστοχο δίποντο του Λάμερς στα 35’’ διαμόρφωσαν το τελικό 81-76 για την ομάδα του Βερολίνου, αφού οι παίκτες του Μεσίνα δεν είχαν τον τρόπο για να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-33, 67-56, 81-76.