Ανατροπάρα από το -15 και σπουδαία νίκη της Παρτίζαν επί της Φενέρ!

Οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια της έδρας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, καθώς με ηγέτη τον Νάναλι προηγήθηκαν νωρίς 5-0 και στη συνέχεια 15-12 χάρη σε τρίποντο του Γιάραμαζ. Σταδιακά, οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό και έτρεξαν ένα επιμέρους 13-0 με Χέιζ-Ντέιβις και Σεστίνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (15-25). Η Παρτίζαν με Αβράμοβιτς και Σμάιλαγκιτς απάντησε και μείωσε στο 23-27 της εξαιρετικής πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, δύο τρίποντα από τον Χέιζ-Ντέιβις και ένα από τον Παπαγιάννη διαμόρφωσαν το 25-36 για την κυρίαρχη Φενέρ. Κάθε προσπάθεια των Σέρβων να μειώσουν έπεφτε στο κενό, αφού πρώτα ο Γουίλμπεκιν (29-39) και στη συνέχεια ο Μπιμπέροβιτς (32-42) απαντούσαν με τρίποντα. Ο Βούκσεβιτς έριξε τη διαφορά στους 7 (35-42), όμως ο Χέιζ-Ντέιβις ήταν σε απίθανη κατάσταση και την ανέβασε σχεδόν μόνος του στο +15 (39-54). Με μεγάλη προσπάθεια από Τριφούνοβιτς και Γιάραμαζ, η Παρτίζαν κατάφερε να μειώσει στο 47-56 του ημιχρόνου.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ντόρσεϊ και Μαντάρ ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (49-63), με την Παρτίζαν να μένει στο παιχνίδι χάρη σε ΛεΝτέι και Σμάιλαγκιτς (54-63). Οι Σέρβοι άρχισαν να βγάζουν άμυνες, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν ιδιαίτερες λύσεις επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μείνουν γι' αρκετή ώρα πίσω με σημαντική διαφορά (58-67). Αυτές ήρθαν τελικά από τον Ντανίλο Άντζουσιτς, ο οποίος έβαλε 5 σερί πόντους για το 63-67, βάζοντας «φωτιά» στη Stark Arena. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-69.

Η αντεπίθεση της Παρτίζαν ήταν πλέον γεγονός, με τους Ντοζίερ και Άντζουσιτς να είναι ασταμάτητοι, και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση (73-73). Η Φενέρ δεν... μάσησε παρά τον χαμό στη Stark Arena, και βρήκε μεγάλο σουτ δια χειρός Ντόρσεϊ για το 75-78. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα για την Παρτίζαν να περάσει μπροστά, με τον Καμίνσκι να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, καρφώνοντας για το 79-78. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Γουίλμπεκιν να βάζει μεγάλο σουτ για το 79-80. O Nτοζίερ αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, με τον Γουίλμπεκιν να σκοράρει και πάλι για το 79-82 σε κρίσιμο σημείο. O τρομερός Καμίνσκι μείωσε σε 81-82, ενώ ο Μαντάρ έκανε λάθος και ο Σμάιλαγκιτς κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 83-82. Ο Μαντάρ αστόχησε και Άντζουσιτς, Γουίλμπεκιν έβαλαν από δύο βολές για το 85-84. Η Παρτίζαν έκανε λάθος, όμως ο Ντόρσεϊ αστόχησε σε τρίποντο νίκης και το ματς έληξε 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 47-56, 63-69, 85-84