Άλωσε το Ισραήλ η ψυχωμένη Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» κέρδισαν την Μακάμπι με 86-79

Με τον Λαπροβίτολα να είναι «καυτός» (19π.) και με τους Χίγκινς και Τόμπι να είναι άξιοι συμπαραστάτες, η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και άλωσε το Ισραήλ, επικρατώντας 86-79 της Μακάμπι. Η πολύ καλή παρουσία των Μπράουν και Μπόλντγουιν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, δεν ήταν αρκετή για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του Κάτας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους Μπόλντγουιν και Λαπροβίτολα να πρωταγωνιστούν. Η Μπαρτσελόνα έφτασε έως το +5 (18-23), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 23-20 υπέρ των «μπλαουγκράνα».

Η δεύτερη περίοδος ήταν εξίσου εντυπωσιακή, με το παιχνίδι να βρίσκεται είτε στη μία κατοχή είτε στην ισοπαλία, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ με 43-40, με τον Λορένζο Μπράουν να πρωταγωνιστεί.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι Καταλανοί ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Λαπροβίτολα να είναι «καυτός», έφτασαν να προηγούνται με +4 (52-56), ωστόσο να με τον Μπόλντγουιν να βγαίνει και πάλι μπροστά, η Μακάμπι βρέθηκε να χάνει με μόλις έναν πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-61).

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα ήταν επιβλητική και με τους Χίγκινς και Αμπρίνες να παίρνουν τα ηνία από τον Αργεντινό, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει έως και το +13. Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, το παιχνίδι είχε τελειώσει, με τους «μπλαουγκράνα» να φεύγουν με το διπλό από το Τελ Αβίβ και να ανεβαίνουν στο 4-3, μία νίκη πάνω από τη σημερινή της αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86