«Άλωσε» και το Καζάν ο Ολυμπιακός!

Ματσάρα και σπουδαίο διπλό στην παράταση

Μετά το Μιλάνο ο Ολυμπιακός δεν έκανε… στάση στο Καζάν και συνεχίζοντας ακάθεκτος την πορεία του, νίκησε στην παράταση 87-84 την Ούνιξ, που τον ανέβασε στο 9-4!

Μετά το μεγάλο «διπλό» στο Μιλάνο, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και από το Καζάν, επικρατώντας 87-84 της Ούνιξ στην παράταση!

Μάλιστα, οι Πειραιώτες κρατούσαν και την τύχη στα χέρια τους στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Τζεκίρι ισοφάρισε σε 77-77 στα 12,7’’ πριν τη λήξη, ενώ οι Σλούκας και Ντόρσεϊ δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο τέλος.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρικοί και άστοχοι ήταν στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή, με αποτέλεσμα η Ούνιξ να είχε από νωρίς τον έλεγχο και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο να πάει στο +7 (13-6), στο 5’. Στη συνέχεια, πέρασε ο Μάρτιν στο παρκέ, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα τους Πειραιώτες, όπου μέσα από την άμυνά τους ισοφάρισαν με επιμέρους σκορ 2-9 (15-15), στο 8’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά «πλήρωσαν» την αστοχία έξω από τα 6,75μ., με τους Ρώσους να κλείνουν στο +3 (20-17) την πρώτη περίοδο, χάρη στον Κάνααν.

Πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο με μπροστάρη τον Ζαν-Σαρλ και με τον Σλούκα να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι, έτρεξε αρχικά ένα επιμέρους σκορ 4-12 για το +5 (24-29), ενώ με 3/3 βολές του Λαρεντζάκη, η διαφορά πήγε στο +6 (26-32), στο 15’. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν επιθετικά, με τον Τζ. Μπράουν να φέρνει το ματς στον πόντο (31-32). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με απανωτά τρίποντα για το +7 (33-40), με τον Λ. Μπράουν να αντιδρά για τους Ρώσους και εκείνοι να μειώνουν στο καλάθι (40-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα σερί τρίποντα του Κάνααν μπήκε η Ούνιξ στο δεύτερο μέρος για το +4 (46-42). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, με το ματς να παίρνει ένα γρήγορο ρυθμό. Αλλά, από την άλλη ο Κάνααν παρέμενε «ζεστός» και έτσι οι Ρώσοι ήταν σταθερά μπροστά (55-51). Στη συνέχεια, ο Φαλ κρατούσε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», αλλά η άμυνά τους δεν βελτιώθηκε ποτέ και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +3 (62-59).

Με τον Σλούκα να ξεκινά στην πεντάδα, ο Ολυμπιακός μπήκε «φουριόζος» στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 2-8, πέρασε ξανά μπροστά (64-67). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να ισοφαρίσει (69-69), στο 34’. Το τρίποντο του Βεζένκοφ «ξεκόλλησε» την ομάδα του Μπαρτζώκα προσωρινά, αλλά η απελπιστική αστοχία που ακολούθησε στην περιφέρεια, έδωσε το δικαίωμα στους Ρώσους να ισοφαρίσουν (72-72), στο 37’. Εκεί, ήρθε ένα μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ για το νέο προβάδισμα, αλλά μία λάθος επίθεση και ένα σουτ του Κάνααν, έφεραν τη νέα ισοπαλία (75-75), στο 39’. Με τον Φαλ, οι Πειραιώτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ο Τζεκίρι με επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε (77-77), στα 12,7’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση Σλούκας και Ντόρσεϊ δεν σκόραραν και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Με τρομερές άμυνες ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, πηγαίνοντας και στο +4 (77-81). Ακολούθησαν λάθη και άστοχα σουτ, με τον Λ. Μπράουν να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της Ούνιξ (79-81), στο 43’. Με ένα μεγάλο λέι απ του Λαρεντζάκη και ένα τρίποντο του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +5 (81-86), με τον Κάνααν να απαντά και να μειώνει στο καλάθι (84-86), στα 20’’ πριν τη λήξη. Στα 6,2’’ ο Σλούκας έκανε 1/2 βολές, με τον Χεζόνια να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 κ.δ., 84-87 παρ.