«Αγριεμένη» ΤΣΣΚΑ

Ποδοπάτησε την αποκαρδιωτική Φενέρ

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μάικ Τζέιμς και Γιάνις Στρέλνιεκς, η ΤΣΣΚΑ διέλυσε την τραγική Φενέρμπαχτσε στη Μόσχα (88-70), με τον Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει την… ταυτότητα του κουμπάρου του, Ζέλικο Ομπράνοβιτς.

Στους 31 πόντους (15 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο) σταμάτησε ο Αμερικανός γκαρντ των Ρώσων (με 6/8 τρίποντα), ενώ ο Λετονός πρόσθεσε 23 με 4/5 τρίποντα. Στο 6-2 πλέον η «ομάδα του στρατού».

Σλούκας (20 πόντοι και 6 ασίστ) και Γουίλιαμς (19 πόντοι) διασώθηκαν από το ναυάγιο των φιλοξενούμενων, που υποχώρησαν στο 2-6 και βυθίζονται ακόμα περισσότερο στην κρίση.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (10-10 στο 5’), με τον Σλούκα να ξεκινάει εντυπωσιακά το παιχνίδι (σ.σ. 8 από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του). Κάπου εκεί όμως πήρε μπρος η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που «έτρεξε» σερί 7-0 και ανέτρεψε το μομέντουμ του αγώνα (19-15 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους στο +4 (21-17).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά και με σερί 6-0, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (24-23 στο 13’). Η «ομάδα του στρατού» αντέδρασε και με σωστές επιλογές, έκανε επιμέρους σκορ 8-1 για να απομακρυνθεί εκ νέου (32-24 στο15’).

Με Γουίλιαμς και Ντατόμε, οι Τούρκοι πλησίασαν πάλι (36-34), ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +5 (39-34) χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς.

Στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε… φουριόζα, με τον Στρέλνιεκς να παίρνει «φωτιά» επιθετικά: ο Λετονός γκαρντ εκτελούσε από παντού και έφερε την ομάδα του στο +12 (52-40 στο 24’).

Από την άλλη, ο Γουίλιαμς κρατούσε όρθια την ομάδα του Ομπράντοβιτς, ωστόσο… πάλευε μόνος του (55-49 στο 26’). Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και ορθολογικές επιθέσεις, οι παίκτες του Ιτούδη έτρεξαν σερί 9-0 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (64-49) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τζέιμς πήρε τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και επιδόθηκε σε ένα προσωπικό σόου: ο άλλοτε γκαρντ σημείωσε 15 πόντους σε αυτό το διάστημα (!) και με μεγάλα σουτ, έστειλε τη διαφορά μέχρι και το +20 (83-63 στο 37’).

Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε τα είχαν… χαμένα και αδυνατούσαν να πλησιάσουν στο σκορ. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε με άνεση στη νίκη (88-70), που την έφερε στο 6-2.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-34, 63-49, 88-70.