«Άγγιξε» θρίαμβο, πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ

Έχοντας ένα +19 στη μέση της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει μόνο 74-68 την Καρσίγιακα στην Πυλαία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια με τους Τζάκσον και Γκος και έφτασε στο +6 στην αρχή της αναμέτρησης με τους Αμερικανούς του, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των Τούρκων και τα αμυντικά ριμπάουντ των ψηλών του. Σιγά σιγά, οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις και έβαλαν σωστά την μπάλα μέσα στο καλάθι, όμως οι Θεσσαλονικείς βρήκαν και άλλες επιθετικές λύσεις και δη από τους περιφερειακούς του και έβαλε την μπάλα σωστά στο καλάθι, φτάνοντας μέχρι το +7 με τον Κατσίβελη. Τελικά, με σερί 3-0 η Καρσίγιακα μείωσε στο -3 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η υπερβολική αστοχία του ΠΑΟΚ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου έφερε τους Τούρκους να κάνουν σερί 7-0 και να ισοφαρίζουν 20-20 με πρωταγωνιστή τον Τούρεν σε εκείνο το διάστημα. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με τους Αμερικανούς του και έφτασε στο 25-20, όμως οι συνεχόμενες βολές των Τούρκων τους βοήθησαν να μειώσουν στο -1.

Ο Μαργαρίτης ανέλαβε δράση και έφερε το 30-25 για τον «Δικέφαλο» και εκεί οι διαιτητές άρχισαν να δίνουν συνέχεια βολές στην Καρσίγιακα και οι Σμυρνιώτες σκόραραν από τη γραμμή με τους Τζόουνς και Κένεντι, μειώνοντας μέχρι το -1 και προηγήθηκαν με τον Τούρεν με +1. Με σερί 5-0, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 37-33 και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-37 και τους φιλοξενούμενους να έχουν 16/22(!) βολές.

Ο ΠΑΟΚ, με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον, έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 στην αρχή της τρίτης περιόδου και έφτασε στο 47-39, έχοντας την κυριαρχία στα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με νέο σερί 4-0, ο «Δικέφαλος» εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Τούρκων σε αυτό το διάστημα και έφτασε στο 51-40 και το τρίποντο του Κατσίβελη έφερε το 54-42 για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο 55-44.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 57-44 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως εκεί δέχτηκε ένα σερί 4-0 και η Καρσίγιακα μείωσε στο 57-48, εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των «ασπρόμαυρων». Με νέο σερί 3-0, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 60-48 και, στη συνέχεια, με την εκπληκτική του άμυνα και με στις σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα και ηγέτη τον Γκος, έφτασε στο 69-50 με 9-0 σερί, έχοντας δεχτεί από τη λήξη του ημιχρόνου και μέχρι εκείνη τη στιγμή 15 πόντους από την αντίπαλό του.

Τα συνεχόμενα λάθη και το αντιαθλητικό φάουλ στον Μαργαρίτη βοήθησαν την Καρσίγιακα να μειώσει σε 69-56 με 6-0 σερί. Ο Γκος έκανε το 71-56, όμως δόθηκε φάουλ στον Αμερικανό γκαρντ και έγινε το 71-58. Ο Πέτεγουεϊ έκανε φάουλ σε τρίποντο και η Καρσίγιακα μείωσε σε 71-61 με 2/11 επιμέρους σκορ και με τους Τούρκους να φτάνουν τις 37 βολές υπέρ τους.

Με δύο βολές, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 74-61, όμως ο Ουγκουρλού μείωσε σε 74-63 και 74-65 με τα λάθη των «ασπρόμαυρων» και είχαμε 5-15 επιμέρους σκορ για την Καρσίγιακα. Ο Κρουμπάλι υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 74-68, με τον ΠΑΟΚ να χάνει την τελευταία επίθεση και ένα +19.

Δεκάλεπτα: 20-16, 19-21, 16-7, 19-24